Uzmanlar: ABD ambargoyu arttırmak istiyor

S-400 hava savunma sistemleri ve F-35 savaş uçaklarıyla ilgili Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarıya ve ABD’li yetkililerin açıklamalarına

© AFP
Uzmanlar: ABD ambargoyu arttırmak istiyor

S-400 hava savunma sistemleri ve F-35 savaş uçaklarıyla ilgili Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarıya ve ABD’li yetkililerin açıklamalarına değinen uzmanlar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ambargosunu arttıracağı görüşünde.

ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, F-35 satışının durdurulması ve Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması istenmişti.

Türkiye'nin Rusya ve İran ile işbirliği yaptığı belirtilen tasarıda, "Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor" ifadeleri yer almıştı.

Tasarıda, ayrıca Türkiye'ye S-400 alımının iptal etmesi çağrısı yapılmıştı.

Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarıya ve ABD’li yetkililerin yaptıkları açıklamalara değinen uzmanlar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ambargosunu arttıracağı görüşünde.

ALTINSOY: TÜRKİYE’NİN TEK MÜTTEFİKİ ABD DEĞİL

K24’e konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Deniz Altınsoy, Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarıya değinerek, şunları ifade etti:

“Temsilciler Meclisi’nde alınan karar ve ABD’li yetkililerin S-400 hava savunma sistemi ile F-35 savaş uçakları hakkında dile getirdikleri ifadeler, Washington’un yasal çerçeve içerisinde Türkiye üzerinde ambargoyu etkili kılma çabasını gösteriyor. Ancak Türkiye’nin tek müttefiki ABD değildir. Türkiye komşu ülkeler ve uluslararası devletlerle ekonomik-siyasi ilişkilerini artıracaktır. Dolayısıyla Türkiye, ABD’nin ambargosundan çok fazla etkilenmeyecektir. Ambargo arttıkça, Türkiye aynı derecede ABD’den uzaklaşacak ve yönünü diğer devletlere çevirecektir.”

BAĞCI: TÜRKİYE’NİN İŞİ OLDUKÇA ZOR

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ise, “ABD, sürekli Türkiye’ye S-400’leri alması durumunda ekonomik ve askeri ambargonun etkili olacağını dile getiriyor” dedi.

K24’e konuşan Bağcı, ABD’nin bu konuda oldukça kararlı olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“ABD bu konuda oldukça kararlıdır. Şu an Türkiye’nin işi oldukça zor. Türkiye Rusya’ya yakınlaşsa ABD ambargosunu arttırır, Rusya’dan uzaklaşsa Suriye’de S-400 sorunu ciddi bir sorun yaratır. Türkiye çok zor bir durumda ve Türkiye ABD ambargosu karşısında çok büyük bir zarar görecektir.”

S-400 ANLAŞMASI

Rusya ile Türkiye, Aralık 2017'de S-400 füze savunma sistemi satışı için anlaşma imzalamıştı.

S-400 füzelerinin bu yılın sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Ancak başta ABD olmak üzere bazı NATO ülkeleri Türkiye'ye tepkili.

İlk F-35 savaş uçaklarının ise 21 Haziran'da bir törenle Türkiye'ye teslim edilmesi öngörülüyor.

Aralık ayında ise Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Türkiye'ye 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sisteminin satışını onaylamıştı.
K24

SIRADAKİ HABER