6 yaşında istismara uğrayan çocuğun sözleri Meclis tutanaklarına geçti

TİP Sözcüsü Kadıgil, istismara uğrayan çocuğun sözlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yüzüne okudu

© AA
6 yaşında istismara uğrayan çocuğun sözleri Meclis tutanaklarına geçti

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında evlendirilen ve cinsel istismara maruz kalan kızının sözlerini Meclis Genel Kurulu'nda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yüzüne okuyarak tutanaklara geçirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının 6 yaşından itibaren istismar edilmesine ilişkin sarf ettiği  “Bunlar son derece insani ve siyasetin konusu değil” sözleri TBMM Genel Kurulu’nda protesto edildi.

Kadıgil, stenograflara seslenerek “Yusuf Ziya Gümüşel ve de İsmailağa tarikatının lideri 6 yaşındaki çocuğunu 30 yaşındaki bir adama peşkeş çekti! Peşkeş çekti! İsmailağa tarikatını savunanlar  o kürsüde, arkanızda duruyorlar, bunları yazın” dedi.

"Ağzını aç da tarikata bir laf et Derya!"
“Bu çocuğun ifadeleri Meclis tutanaklarına girecek” diyen Kadıgil “Ağzını aç da tarikata bir laf et Derya. Bak burada ifadesi” diyerek çocuğun ifadelerini aktardı:

“Ben çok ağladım, çok canım yandı; karnım ağrıdı, büzüşerek yattım. Zamanla her şey normalmiş gibi davranılmaya başlandı. Ben çocuklar küçükken evleniyor sanıyordum. Ailem bana 'Kadir'e itaat etmezsen melekler sana lanet eder, cehennemde yanarsın.' dedi….Tam kaçacakken ailem beni yakaladı. Babam beni darbetti. Elimden telefonu aldı. Babam 'Büyük günah işledin' dedi. Sözlerinden çıkamadım." 

Yanık’a seslenen Kadıgil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Babası vermiş, anası vermiş; 6 yaşında tecavüze uğramış, normal kabul etmiş; okula gönderilmemiş! Hiç utanmadın Derya! Yazıklar olsun sana! Sistematik değil dedin. Sizin beslediğiniz tarikat eliyle tecavüze uğradı! Yirmi yıl tecavüze uğradı! Avukatlığına yazıklar olsun!”

TBMM Genel Kurulu’nda Bakan Yanık’ın “Mağdur 30 Kasım 2020'de savcılığa müracaat etmiş, savcılıktan bize gelmiş. Aralık ayında bize gelmiş, konukevimize almışız” sözlerinin ardından tepkisini dile getiren Kadıgil, “Mağdur 2020’de korumaya alınıyor ama istismar yuvası medrese hala çalışıyor! Kaçabilen bir çocuğu korumakla övünen bakan ağzını açıp tarikata, 6 yaşında kızını 30 yaşında halefine ‘gelin’ eden şeyhine tek laf edemiyor! Organize tecavüzcüler 2 yıldır serbest! Çıkmış hala konuşuyor!”  dedi. Kadıgil, Bakan Yanık’a “ Tecavüzcüler ne zaman tutuklanacak?” diye de sordu.

SIRADAKİ HABER