Ağbaba: İstifa edene kadar Meclis Başkanı'nı tanımayacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın istifa etmeden aday gösterilmesini “tuzun kokması” olarak nitelendirdi, Yıldırım istifa etmezse kendisini tanımayacaklarını söyledi.

© CHP
Ağbaba: İstifa edene kadar Meclis Başkanı'nı tanımayacağız

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı hakkında bir açıklama yaptı.

Anayasa’nın 94’üncü maddesine göre TBMM Başkanı’nın üyesi bulunduğu siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamayacağına dikkat çeken Ağbaba şu değerlendirmede bulundu:

“Yasa bu kadar açıkken, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmeden AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanması tuzun kokmasıdır. Yeri geldiğinde kul hakkını dilinden düşürmeyen Binali Yıldırım, meclisin makam arabasıyla, korumalarıyla, vatandaşın vergileriyle AKP propagandası yapıp, belediye başkanlığı için çalışarak mecliste ettiği yemine bağlı kalmayacaktır. AKP ve Saray Hükümeti hukuku ayaklar altına alan tavrına bir an önce son vermelidir. Danıştay’ın öğrenci andını tanımamak, AİHM kararlarını uygulamamak, Anayasanın açık hükmünü görmezden gelmek kabul edilemez.”

Türkiye’nin kabile devleti olmadığını ifade eden Ağbaba şunları söyledi, “AKP Türkiye’yi kabile devleti haline getirmek istese de Türkiye yasalarla yönetilen bir ülkedir. Meclis Başkanının, meclisin çıkardığı yasaya uymaması aymazlıktır. Devleti yönetenlerin yasalara uymadığı ülkede, vatandaşların yasalara uyması beklenir mi? Bu absürt duruma bir an önce son verilmelidir. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmezse kendisini tanımadığımızı belirtmek isteriz.” 

SIRADAKİ HABER