Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkındaki şikâyetinden resmen vazgeçti

Ahmet Davutoğlu'nun avukatı, mahkemeye dosya kapsamında bulunan tüm işlem ve taleplerden feragat ettiklerini bildiren dilekçe sundu

© TWITTER
Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkındaki şikâyetinden resmen vazgeçti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakan olduğu dönemde kendisine yönelik sözleri nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki şikâyetinden vazgeçti.

İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan 7'nci celsede, tutuksuz yargılanan Selahattin Demirtaş, başka suçtan tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi ile bağlantı kurulmadığı için katılamadı. Demirtaş'ı avukatı Fırat Epözdemir temsil etti.

Davutoğlu'nun avukatı feragat dilekçesi sundu
Duruşmada, mağdur sıfatı bulunan Ahmet Davutoğlu'nun avukatının bu dosya kapsamında bulunan tüm işlem ve taleplerden feragat ettiklerini bildiren dilekçe sunduğu tutanağa geçti.

"Şikâyetten vazgeçmeyi kabul ediyoruz"
Demirtaş'ın avukatı Epözdemir, "Şikâyetten vazgeçmeyi kabul ediyoruz. Önceki savunmalarımızı tekrar ediyoruz. Müvekkilimizin milletvekilliğinin kaldırılmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kararıyla Anayasa'ya aykırı olduğu tespit edilmiştir. Yine müvekkilimiz dava konusu mağdur hakkındaki benzer konuşmaları milletvekili olarak meclis kürsüsünden yaptığı, getirtilen kayıtlardan ve aldırılan bilirkişi raporundan açıkça anlaşılmaktadır. Yasama sorumsuzluğu nedeniyle bu dava hakkında düşme kararı verilmesini talep ediyoruz. Mahkemeniz aksi kanaatteyse eksik hususların giderilmesini istiyoruz" dedi.

Duruşma ertelendi
Mahkeme, Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dosyasının istinaftan dönüşünün beklenmesine ve bir dahaki celse Selahattin Demirtaş'ın cezaevi SEGBİS odasında hazır edilmesi için müzekkere yazılmasına hükmetti. Duruşma ertelendi.

Demirtaş'ın avukatı: Kamu davası olduğu için dava sürecek
Duruşmanın ardından açıklama yapan Demirtaş'ın avukatı Epözdemir, Davutoğlu’nun şikâyetinden vazgeçmesinin dava kamu davası olduğu için mahkeme açısından bir karşılığı olmadığını yani şikâyet geri çekilse de "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlamasından yargılamanın devam edeceğini belirtti. 
Epözdemir,  şikâyet geri çekildiği için mahkemenin Demirtaş’a bu suçlamadan beraat vermesi durumunda Davutoğlu’nun karara itiraz hakkı bulunmayacağını söyledi. 

Demirtaş'ın 4 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor
Selahattin Demirtaş'ın  "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçlarından 1 yıl 8 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor. (DHA)

Ne olmuştu?
Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu 2015'te, “Fırat’ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda vururuz dedik, iki kere de vurduk. Türkiye’ye rağmen Suriye’de bir şey yapmak mümkün değil” demişti. Selahattin Demirtaş ise bu sözlere, "Geçecek ve sen de suyun bu tarafından mal mal bakacaksın” sözleriyle karşılık verdi.

Davutoğlu, AKP'den ayrıldıktan sonra müşteki sıfatıyla yer aldığı bu davalardan vazgeçtiğini söylemişti. Geçtiğimiz yıl FOX TV'den İsmail Küçükkaya'nın programına katılan Davutoğlu, "Bu davaların önemli kısmı kamu davası niteliğinde. Şahsımla ilgili tüm davalardan Gelecek Partisi'ni kurduğumda vazgeçtim

Muhatabım kim olursa olsun. Sayın Demirtaş'la ilgili davaları 'temiz bir sayfa açıyorum, hiç kimseyle şahsi davam yok' diyerek Gelecek Partisi'ni kurduktan sonra kapatıyorum" ifadelerini kullandı.

Demirtaş geçtiğimiz cuma (23 Eylül 2022) Davutoğlu'nun kendisi hakkında şikâyetinin devam ettiğini belirterek bir sonraki celsede mahkeme çağrılmasını talep etti.

Gelecek Partisi bu sözler üzerine, "İlgili dava resen açılmıştır; Davutoğlu, şahsi tüm davalarından daha önce vazgeçmiştir" açıklamasını yaptı. 

SIRADAKİ HABER