Ahmet Türk: Mücadele 2014'te başlamadı

HDP yerel seçim çalışmalarının startını verdi. 'Yerel Seçim Çalıştayı'nda konuşan Ahmet Türk "Bu mücadele 40 yıllık bir mücadele. Ama sanki bu mücadele 2014’te başlamış gibi bir algı yaratılıyor" açıklaması yaptı.

© MA
Ahmet Türk: Mücadele 2014'te başlamadı

 İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk HDP’nin yerel seçim startını verdiği “Yerel Seçim Çalıştayı’nda” konuştu.


 
Parti yöneticilerinin tutuklanması eleştiren Türk, “Birçok arkadaşımız rehin ve bu koşullar altında yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Bugün güçlü kadrolarımızın çoğu zindanlarda. Bu nedenle yanlış yapmaya asla ve asla hakkımız yok. En doğrusunu yapma sorumluluğu ile karşı karşıyayız” açıklamasını yaptı.

‘ALGI YARATILIYOR’

‘Bir hafızanın yok edilmesiyle karşı karşıya olduklarını’ belirten Türk, “Bu mücadele 40 yıllık bir mücadele, HEP, DEP’in, HADEP’in yarattığı değerler var. Vedat Aydınlar, Mehmet Sincarlar, Abdulsamet Sakıklar var. Ama sanki bu mücadele 2014’te başlamış gibi bir algı yaratılıyor. Bir hafızanın yok edilmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

2014’TE İKİ PARTİ BİRLEŞTİ

HDP 2012 yılında kurulmuş, 28 Nisan 2014’de BDP milletvekillerinin HDP’ye geçmesiyle, Kürt siyasi hareketinin en büyük partisi haline gelmişti. Partinin ilk eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmuştu.

‘YANLIŞ YAPMA HAKKIMIZ YOK’

Yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Türk, şöyle devam etti: “Bugün belediye eşbaşkanlarımızın birçoğu cezaevinde. Bu koşullar altında yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Bu işi götürecek güçlü kadrolarımız vardı. Bugün işi götürebilecek kadrolarımızın tümü cezaevinde. Bu nedenle yanlış yapmaya hakkımız yok. En doğrusunu ortaya koymalıyız. Komisyonlarımız ve çalışanlarımız, halka inmek zorundadır. Yarın kırılmalara neden olabilecek hassas bir dönemden geçtiğimizi ifade etmek isterim. Yerel seçimlerde çalışmalarımızı her yönlü araştırmalar yaparak hazırlamamız gerekiyor.”

KÜRT PARTİLERLE DAYANIŞMA
 
Yerel seçimlerde Kürt partileri ile dayanışma ve ittifakın önemine işaret eden Türk, “Kürdistan’daki bütün Kürt siyasi partileri ile dayanışma gerçekleştirmek, gelecekle ilgili büyük bir projedir. Dürüst ve açık konuşuyorum; birliğe ihtiyaç var. Bu partilerle görüşme yapmak, onları kazanmak lazım. Bu iktidarı sonlandırmak, yerellerde sonlandırmak için çalışmalar yapmak lazım” diye konuştu.   (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER