Ahmet Türk'ten Kemal Kılıçdaroğlu'na seçim için çağrı!

HDP'nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığı'na aday gösterdiği Ahmet Türk'ten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çağrı geldi: “İYİ Parti'yle nasıl görüşüyorsa partimin genel başkanlarıyla da bir araya gelsin isterim.”

© DHA
Ahmet Türk'ten Kemal Kılıçdaroğlu'na seçim için çağrı!

Türk, T24'ten Şirin Payzın'a yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:
“Kayyım atandı diye kayyıma kinimiz yok. İradenin ipotek altına alınmasını demokrasiye aykırı bir durum olduğunu bildiğimiz için, halkın iradesiyle bir belediye başkanı, milletvekili seçiyorsa ve  ikinci gün bunların dokunulmazlığını kaldırıp cezaevine atıyorsanız, 100 belediyenin 95'ini kayyım atayarak ülke yönetiliyorsa bu ülke yönetiminin yanlış olduğunu, halkın iradesine ipotek koyulmasının yanlış olduğunu ortaya çıkması için mücadele ediyoruz. Bu bir kin değil. Ama anti demokratik bir uygulamanın halka reva görülmesinin karşısında olmak gibi bir sorumluluğumuz var.”
“Bizim için bu kayyımların atanmasından sonra yapılacak ilk seçimde kayyımların yürüttüğü politikanın halk tarafından benimsenmediğini ortaya koymak önemlidir. Bunun görülmesi gerekiyor. Ondan sonra ikinci gün kayyım mı atar, bizim engelleyebileceğimiz bir durum değil. Ama elbette böyle bir şey olursa o zaman da mücadele ederiz. 100 belediyeye kayyım atanmış, yarın bu halk kayyım politikasına karşı çıkıp yine halkın iradesi tecelli ettiğinde, ikinci defa kayyım atarsanız bunun artık savunulacak bir tarafı kalmaz. Yürüttükleri politikanın ne kadar yanlış olduğu bütün dünya insanları tarafından görülmüş olur.”
“Tabii her türlü hilenin yapıldığını biz biliyoruz. Tespitler yapıyoruz. Şırnak gibi bir yerde 3 bin 100 seçmen kaydedilmiş. Bir daireye 200 kişi kaydedilmiş. 16 odalık bir yere 347 kişi kaydedilmiş. Birçok yerde bu konuda şikayetler, seçmen üzerinde yapılan spekülasyonlar bizler tarafından bilinmektedir. Kayyımların yürüttüğü politikaları savunmak için ve  ‘bakınız halkınız kayyımlara destek verdi’ demek için her türlü hile ve oyunların içinde olacaklarını biliyoruz. Ama halkımız da bilinçli. Bütün bu oyunlara rağmen aşabileceğimize inanıyoruz. Getirecek Mardin’de 10 binden fazla seçmen kaydedecek, bir ilden başka bir yere nakledecek veya hiç olmayan bir yerde bir apartman dairesine 147 kişi kaydedecek bunun hile olduğunu kör olanlar bile görür, çocuklar bile görür.”
“Biz aslında demokratik bir gelecek için mücadele ediyoruz. Türkiye’de demokrasinin kalıcı hale gelmesi için her türlü özveriye hazır olduğumuzu da ifade ediyoruz. Burada özellikle Kürt bölgesinde Kürdistan’da CHP’nin bizler açısında çok fazla etkisi olmayacağını da biliyoruz ama büyük şehirlerde  bizim onlara  katkımız olabilir. Adana, İstanbul, Mersin, İzmir gibi yerlerde sonucu değiştirebilecek bir rol oynayabiliriz.”
“CHP hep çekingen bir tavır koyarak işte bizimle beraber, veya ortak demokratik bir mücadeleyi esas alan bir yaklaşımda olmadığı için bizim seçmende de artık bir “Bunlar İYİ Parti’yle rahat rahat görüşüyorlar bizimle neden böyle açık açık görüşmüyorlar “ sorusu oluştu. Bunlar samimi değil. Biz CHP’ye katkı sunmak istiyoruz ama kendileri bu katkıyı reddediyor. Bizim İstanbul’da Adana’da Mersin’de İzmir’de Antalya’da Hatay’da bir beklentimiz yok ama buralarda sonucu değiştirebilecek bir güce sahip partimiz. Tüm bunlara rağmen bunu görmezlikten gelerek bu konuda ciddi bir demokrasi mücadelesi için ortak hareket etmeyi göze alamıyorsa halk orada diyor ki yarın o geldiği zaman ne farkı olacak ki?
“Sonuçta ben de parti içinde bir adayım. Partinin genel merkezi var, komisyonlarımız var. bu konuda görüşmeler mutlaka yapılıyordur orda. Bazı bilgileri alıyoruz ama bu çalışmaların, bu konudaki gelişmelerin ne düzeyde olduğunu söylemek bana düşmez. Genelde şunu söyledik biz demokrasi için katkı sunmak istiyoruz. Bunu açık söyledik. Kılıçdaroğlu ile de yaptığım görüşmede ‘sonucu değiştirebilecek gücümüz var bazı yerlerde bu katkıyı sunmak istiyoruz fazla da beklentimiz yok demokrasi için, demokratik gelecek için artık buluşmanın, birlikte iş yapmanın, birbirimize destek vermenin dönemidir” dedim ama dediğim gibi biz isterdik ki İYİ Parti’yle nasıl görüşüyorsa partimin de Genel Başkan’larıyla bir araya gelsin, görüşmeler yapsın ama bu konuda bir çekince koyunca ya da bu konuda o cesareti göstermeyince toplumda da bu durum tartışılmaya başlandı.”
“Bizim felsefemizde, bizim ideolojimizde, siyasetimizde bir bölünme olsaydı belki farklı düşünürdük ama bütün sorunları Türkiye’nin bir demokratik cumhuriyete dönüşmesi ve Türkiye’nin birlikteliği içinde bunu çözmeyi esas alan bir yaklaşımımız var. Burada iki şeye oynanıyor. Bir Kürtler kendi iddialarından taleplerinden vazgeçti Türkiye’de sola teslim oldu deniliyor. Bazıları da diyor ki “Türkiye’de HDP bir Kürt partisi olmaktan öteye gidemedi”. İkisi de doğru değil.”
“Bugün İstanbul’a baktığınızda, İstanbul’da 1 milyon 200 bin oy almamıza rağmen buradaki Kürt dostlarına yer verdik. Seçimlerde en fazla Türkiyelileşmeyi esas alan bir yaklaşım içinde olduğumuzu gösterdik. Koskoca İstanbul’da 3-4 milyon Kürdün yaşadığı bir yerde tek bir tane Kürt milletvekili var. Diğer 11 milletvekili dostlarımızdan, yoldaşlarımızdan. Demokratik bir ülke  için mücadele edenlere yer verdik onları kucaklamaya çalıştık. Bu  dönemde en fazla sol, sosyalist demokrat vicdan sahibi insanların yer aldığı bir seçim dönemini biz geçirdik. Bugün grubumuzun yüzde 50’si dostlarımızdan oluşuyor. Türklerden, Ahmet Şık’tan ve daha birçok arkadaşımdan. Böyle bir siyaseti yürütürken “İşte bunlar Kürt partisidir Türkiye’ye açılmadı" demek haksızlıktır.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 12:40
SIRADAKİ HABER