AK Parti'nin İstanbul adayı Yıldırım: Gözlerimiz açık, kulaklarımız delik İstanbul'u dinleyeceğiz

"Seçimlerin bir genel seçim havasına dönüştürülmesi bana göre İstanbul'a yapılacak bir iyilik değil"

© AA / Ahmet Bolat
AK Parti'nin İstanbul adayı Yıldırım: Gözlerimiz açık, kulaklarımız delik İstanbul'u dinleyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın partisinin İstanbul adayı olarak açıkladığı Meclis Başkanı Binali Yıldırım, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yerel seçimlerin bir genel seçim havasına dönüştürülmesinin İstanbul'a yapılacak bi kötülük olacağını söyleyen Yıldırım, "İstanbul'un konularının güme gitmesi beni çok üzer. Bu bakımdan kampanya boyunca mecbur kalmadıkça bu alan dışındaki konularda çok fazla mesai harcamayacağım" dedi.

Ak Parti'nin İstanbul hareketiyle başladığını ifade eden Yıldırım, "Dolayısıyla geçen çeyrek asırın her türlü sevabıyla, günahıyla sorumlusu biziz" ifadesini kullandı.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Gözlerimiz açık, kulaklarımız delik"
"Gözlerimiz açık, kulaklarımız delik. İstanbul'un gören gözü, işiten kulağı, hisseden kalbi olamya devam edeceğiz.

"İstanbul'un konularının güme gitmesi beni çok üzer"
"Bu seçimlerin bir genel seçim havasına dönüştürülmesi bana göre İstanbul'a yapılabilecek bir iyilik değildir. İstanbul'un konularının güme gitmesi beni çok üzer. Bu bakımdan kampanya boyunca mecbur kalmadıkça bu alan dışındaki konularda çok fazla mesai harcamayacağım. Bunu özellikle bilmenizi isityorum. Ümit ederim diğer ittifak da bu hassasiyeti gösterir. Bunun şüphesiz en iyi faydası bu güzel şehre olacaktır.

"İstanbul'da çeyrek asırlık bir geçmişimiz var"
"İstanbul'da 25 yıllık, yarım asırlık bir geçmişimiz var. Recep Tayyip Erdoğan, o zaman AKP yoktu ama AKP İstanbul hareketiyle başladı. Dolayısıyla geçen çeyrek asırın her türlü sevabıyla, günahıyla sorumlusu biziz. Ve şimdi 31 Mart seçimleriyle beraber yeni bir dönemin belki bir 25 yıl daha sürecek, yeni bir dönemin kapılarını aralamayı hedefliyoruz. Bu yeni dönemin ilk durağı cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü 2023'tür.

"Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz, bana, 'Sen bu şehirde yaşamıyorsunuz' diyebilirsiniz, ben bir gece yarısı bu şehre geldim, bol ışıklı Harem'miş; hareket eden ev gibi bir şeye bindim, arabalı vapurmuş...

"İstanbul nüfusunun yüzde 25'i 30 yaşın altında. Yani İstanbul genç bir şehir, nüfus anlamıyla dinamik bir şehir. 206 üniversitenin 61'i İstanbul'da. Türkiye'deki üni öğrencilerinin yüzde 11,5'i İstanbul'da."

"Nüfus yoğunluğu kalabalık konusunda bir değerlendirme var. Çok değerli bir yazarımızın güzel bir sözü var. 'İstanbul böyledir. Yaşanmaz burada der çeker gidersin, üç gün geçmeden özlersin.' Ben memleketime gidiyorum ama hakikatten 3 gün sonra özlüyorum. İstanbul'u dertlerine ve sorunlarına rağmen özlüyorsunuz. Çünkü yaşayan bir şehir. Bu şehirden gidilmez, gidilse de temelli gidilmez. O yüzden Yahya Kemal, İstanbul'un neyini özlüyorsunuzdiye sorulunca, 'Ankara'dan dönüşü özlüyorum' demiş.

"22. dönem İstanbul, 23. Erzincan, 24. dönem İzmir, 26ç. dönem İzmir'deydim. İki hükümet hariç bütün hükümetlerde Türkiye'de 11 yıl boyunca Ulaştırma Bakanlığı yapan başka bir arkadaş yok. Ulaştırma bakanlarının ortalama Türkiye'deki görev süresi 8 ay. Daha sonra bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız 65. hükümeti kurma görevini bize verdi, Başbakanlık yaptık. Başbakanlığı kendi eliyle kaldıran Başbakan olma unvanına sahip olduk.

"Dünya değişiyor, İstanbul değişiyor. Dolayısıyla sorunların şekli de dğeişiyor. 94 yıl öncesinde olsaydık, orada çöp konuşuluyordu, hava kirliliği konuşuluyordu. Yakıcı konular bunlardı. Biz bunlara İstanbul 1.0 hizmet versiyonuz diyoruz. 1.0 versiyon sorunlar dönemi İstanbul'da geride kaldı. Hâlâ bazı ilçelerde sorunlar var yok değil ama bu dönem geride kaldı. Artık İstanbul'da 4.0 dönemi başladı. Her şeyin araçlarla yönetilir hale geldiği bir dönemden bahsediyoruz. İstanbul 4.0'ın içinde neler var? Bunları zaman içerisinde değerlendireceğiz, açıklayacağız. 

"Her şeyi sorabilirsiniz, sınırlama yok; isterseniz ayakkabı numaramı, obilerimi, korkularımı sorun"
"Ortak paydamız İstanbul hepimiz bir taşına pahabiçirlmez İstanbul'dayız. Bugün bu toplantıda bir araya geldiğimiz şu saatlerde her türlü sorularnızı cevaplamaya amedeyim. Her şeyi sorabilirsiniz. İsterseniz ayakkabı numaramı da sorabilirsiniz. Hobilerimi, korkularımı sorun. Hiçbir sınırlama yok.

SIRADAKİ HABER