Akar: İdlib için Rusya'dan etkin ve kararlı tedbirler bekliyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye hükümetinin İdlib mutabakatına

© AA
Akar: İdlib için Rusya'dan etkin ve kararlı tedbirler bekliyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye hükümetinin İdlib mutabakatına uyması için Rusya'ya tedbir alma çağrısı yaptı. Akar, "Rejim unsurlarının İdlib güneyine yönelik saldırılarına son verilerek Astana Süreci'nde belirlenen İdlib sınırına derhal geri çekilmelerinin sağlanması ve müteakip dönemde bu ihlal ve saldırıların yaşanmaması için Rusya Federasyonu'ndan da etkin ve kararlı tedbirleri almasını bekliyoruz" dedi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2’nci Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve sınır birliklerinin komutanlarıyla toplantı yaptı.

Suriye’nin İdlib kentindeki son gelişmelerin ele alındığı toplantının ardından konuşan Bakan Akar, Suriye hükümetinin İdlib’in güneyine yönelik artan saldırılarının 6 Mayıs’tan itibaren kara harekatına dönüştüğünün görüldüğünü söyledi.
 
‘SALDIRILAR GÖZLEM NOKTALARIMIZ İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR’

“Rejim, Astana Mutabakatı’na aykırı bir şekilde İdlib’in güneyinde kontrol alanını genişletmeye çalışıyor” diyen Akar, “Bu durum bölgede sivil can kayıplarına ve bölge halkının yaşam alanlarını terk etmesine neden oluyor. Böylece insani sorunlar her geçen gün büyüyor ve giderek bir felakete dönüşme eğilimi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yaşananların TSK tarafından kurulan gözlem noktaları için de risk oluşturduğunu belirten Akar, “Bu saldırılar gözlem noktalarımızın güvenliği için de risk oluşturuyor. Silahlı Kuvvetlerimizin devriye ve intikallerinin aksamasına yol açıyor. Bu ise Astana ve ikili mutabakatlar çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmek için her türlü gayreti gösteren Türkiye’nin, bizlerin faaliyetlerinin aksamasına sebep oluyor” dedi.

‘TÜRKİYE MUTABAKAT DOĞRULTUSUNDA HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEK’

Türkiye’nin ateşkesin sağlanması ve devam etmesi için her düzeyde gayret sarf ettiğini dile getiren Akar, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda rejim unsurlarının İdlib güneyine yönelik saldırılarına son verilerek Astana Süreci’nde belirlenen İdlib sınırına derhal geri çekilmelerinin sağlanması ve müteakip dönemde bu ihlal ve saldırıların yaşanmaması için Rusya Federasyonu’ndan da etkin ve kararlı tedbirleri almasını bekliyoruz. Türkiye, Rusya Federasyonu ile var olan mutabakatlar doğrultusunda bölgede yaşayan masum halkın güvenlik ve huzuru için sorumluluklarının bilincinde olarak elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir.” (HATAY/AA)

SIRADAKİ HABER