AKP'nin "başörtüsü" teklifine İyi Parti'den "ret" kararı

İyi Parti, AKP’nin HDP dahil tüm muhalefet partilerinin kapısını çaldığı “türban serbestisi”ni öngören anayasa değişikliği için referanduma ret oyu verecek.

© AA
AKP'nin "başörtüsü" teklifine İyi Parti'den "ret" kararı

İktidarın, en az 26 muhalefet milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyduğu anayasa değişikliği teklifiyle ilgili İyi Parti’nin tavrı net. Parti, “temel hakların, ibadet hürriyetinin referanduma” götürülmesini “siyasi avantaj kollama” şeklinde değerlendiriyor.

Cumhuriyet'in haberine göre, Anayasa değişikliği teklifinin parlamentoda referandumsuz kabulü için 400 milletvekilinin “evet” oyu gerekiyor

AKP ve MHP’nin toplam oyu ise 334. Yani Cumhur İttifakı’nın oyu, teklifin kabulüne yetmediği gibi referandum kapısını da açmıyor. İttifak, muhalefetin oyuna gereksinim duyuyor.

Akşener sinyal verdi
İyi Parti’de konunun yarın, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında toplanacak Başkanlık Divanı’nda gündeme gelebileceği, ardından ise Meclis grubuyla da bir toplantı yapılabileceği konuşuluyor

Edinilen bilgiye göre Akşener, “Kapanan yaralara değil, kanayan yaralara bakmak gerekir” sözleriyle partisinin kararına işaret etti.

İyi Partili kaynaklar, “Türkiye’de kılık kıyafet konusunda bir sorun yaşanmadığını” düşünürken AKP’nin anayasa çalışmasının “siyasi avantaj sağlama” kaygısından ibaret olduğunu vurguluyor. İyi Parti’nin “referandum yolunu kapatmak” için iktidarın anayasa teklifine ret oyu vereceği dile getiriliyor.

SIRADAKİ HABER