AKP'nin üç günlük toplantı masrafı belediye bütçesinden ödenmiş: 357 bin TL

AKP’nin Karadeniz Bölge Toplantısı’nın giderleri AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ödendi. Toplantı için belediye kasasından 357 bin 500 TL harcandı.

© AA
AKP'nin üç günlük toplantı masrafı belediye bütçesinden ödenmiş: 357 bin TL

Samsun Büyükşehir Belediyesi, AKP Karadeniz Bölge Toplantısı’nın giderlerini ödedi. AKP’li belediye 3 Ekim tarihinde “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı himayesinde 11-13 Ekim 2019 tarihinde düzenlenecek olan ‘Yerel Yönetimler Toplantısı’ organizasyon işi hizmeti alımı” başlığıyla ihale yaptı. İhaleye sadece belediyenin “Samsun Kültür Turizm Şirketi” katıldı.

İsmail Arı'nın BirGün'de yer alan haberine göre, belediye kasasından AKP’nin üç gün süren bölge toplantısı için 357 bin 500 TL harcandı. Toplantıya da AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki başkanlık yaptı. Bölge toplantısına 128 AKP’li belediye katıldı.

LÜKS OTELDE TOPLANTI

Sheraton Grand Samsun Hotel’de yapılan toplantıya, 13 ilin AKP’li il ve ilçe belediye başkanları, il başkanları ve yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcıları, il ve ilçe belediye meclis üyeleri, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları katıldı. Toplantıya AKP’li bölge milletvekilleri ile bazı bakan yardımcılarının da katıldığı belirtildi.

DOĞRU BULMUYORUZ

Belediye bütçesinden parti toplantısı için harcama yapılmasını doğru bulmadığını belirten CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Belediyelerin ve ülkenin ekonomik koşullarının bu denli kötü olduğu ve ekonomik sıkıntıların büyüdüğü dönemde bu tür harcamaları doğru buluyoruz. AKP’li belediyeler tasarruf değil savurganlık yapıyorlar. Ülkenin kaynaklarını sömürmeye çalışıyorlar. Bizse nasıl tasarruf yapabileceğimizi konuşuyoruz. Tasarrufun azı çoğu olmaz. Biz tasarruf yapmak isterken bunlar bu tür harcamalar yapıyor” diye konuştu.

HALKIMIZ DEĞERLENDİRSİN

Yurttaşların gerekli değerlendirmeyi yapacağına inandığını vurgulayan Zeybek, “AKP’nin siyasi kadroları zaman zaman bu tür yollara başvurabiliyor. Yapılan iş kesinlikle yanlıştır. Savurganlıkla sonuna kadar mücadele etmeliyiz” dedi.

ASLA TASVİP EDEMEYİZ

Yapılan harcamayı israf olarak nitelendiren CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ise sunları söyledi:

“Belediyeler, kaynakları halk tarafından sağlanan ve elindeki kaynakları yine halka hizmet için kullanmak zorunda olan kurumlardır. Belediyelerin kasasına giren her kuruş para, partilere değil, vatandaşa hizmet olarak dönmelidir. AKP’nin Samsun’da gerçekleştirdiği yerel yönetimler toplantısının masrafları, şayet AKP’li büyükşehir belediyesince karşılanmışsa, burada bir israf vardır, bunu asla tasvip edemeyiz. Bu toplantı için belediyenin kasasından bir harcama yapılıp yapılmadığı, şayet yapıldıysa ne kadar para harcandığı konusunda derhal Samsun halkını bilgilendirmelidir.”

SIRADAKİ HABER