AKP sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dirayetiyle gıda krizi çözülmüştür

Tahıl krizinin İstanbul'da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetiyle çözüldüğünü ileri süren AKP sözcüsü Ömer Çelik, "İstanbul'daki tahıl mutabakatı küresel tahıl krizinin çözülmesi bakımından son derece önem arz ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dirayetiyle gıda krizi çözülmüştür. Türkiye'nin nasıl bir rol üstlendiği dünya tarafından görülmüştür" dedi.

© AA
AKP sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dirayetiyle gıda krizi çözülmüştür

Teyzesi tarafından Bursa'da çöp evin içinde hapsedilen 10 yaşındaki çocukla ilgili de konuşan Sözcü Çelik, "Çöp evde bulunan çocukla ilgili her aşamayı takip edeceğimizi bilmenizi isterim" ifadelerini kullandı. Irak makamlarının 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sivilleri vurdu' iddialarını da gündeminde alan Çelik, "TSK sivillere karşı eylemlerde dünyanın en hassas ordusudur. Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanadır. Kuzey Irak'taki saldırılar planlı provokasyondur. PKK, bölgedeki Türkler, Kürtler ve Araplar için ortak tehlikedir" diye konuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Çöp evde bulunan çocuğun durumuyla her açıdan ilgileneceğimizi sahipsiz kalmayacağını söylemek isteriz.

Dün yine Ayasofya Camii Kebir'in açılışının ikinci yıl dönümüydü. Milletimizin dualarla dile getirdiği mabet kimliğine yeniden kavuştu. İradesiyle bu gelişmenin önünü açan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.

Tahıl koridoru meselesi
Tahıl koridoru meselesi Cumhurbaşkanımızın gösterdiği irade ve dirayetle güçlü bir şekilde çözülmüştür. Rusya ve Ukrayna taraflarının bir araya getirilmesi ve dünyanın önündeki tahıl krizinin çözülmesi önemlidir.

Tahıl krizinin öncesinde Astana zirvesi gerçekleşti. Astana Zirvesi'nin tahıl diplomasinin öncesinde gerçekleşmesi de gıda diplomasisinde bir ön çalışma olmasını sağladı.

Astana zirvesi
Astana Zirvesi ile ilgili olarak ortaya çıkan tablo çok kolay zamanlardan geçmedi. Çok sıkıntılı zamanlardan da geçti. Bütün eleştirilere cevap olarak söylemek isterim ki Astana Zirvesi'nin yaşatılması sürecindeki katkımız sürecektir.

Siyasi çözümün Suriye'de açılması konusunda Türkiye çaba gösteriyor. Siyasi çözümün önünün tıkanmaması Anayasal sürecin önünün açılması son derece önemlidir. Yapılan tüm kara propagandalara rağmen Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklememektedir.

Zaho açıklaması
TSK'nın sivillere karşı herhangi bir eylemde bulunmaması için dünyanın en hassas ordusu olduğunun altını çizerim.

Tipik bri PKK saldırısı olduğu açıktır. Geçmişte de gerçekleştirdiği eylemdir. Irak halkı ile ortak düşmanımız PKK ile birlikte terör örgütleridir. Kardeş Irak halkı bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ortaya çıkarılması konusunda çalışılabilir.

KYK faizleri 
Gençlerimizle ilgili KYK kredilerinin enflasyon farkının silinmesi bu sadece ana para üzerinden ödenecek. Bu cumhurbaşkanımızın açıkladığı bir konudur. Çıkıp gasp siyaseti uyguluyorlar. Rakibimizin zayıf olmasından hoşnut olmayız. Siyasi vizyon üretse diyalektik süreç işler. Herkes daha çok gayret eder. Hükümetin zaten yaptığı şeyleri biz söyledik de yaptık denmesi gasp siyasetidir.

Ermenistan ile normalleşme
Ermenistan'la normalleşme süreci Ermenistan tarafı sözünü tuttuğu sürece mümkündür. Normalleşmenin güçlenerek devam etmesi önemlidir. Doğrudan hava kargo taşımacılığı başlayacak.

Yunanistan yine yanlış bir adım attı. Türk azınlığa ait 4 okulu kapattı. O çocukları eğitimden uzak tutmak yanlıştır. Bu asimilasyona dönük siyasettir. Yunanistan'ı bir kere daha Türk azınlığa dönük bu ayrımcı politikalara son vermeye davet ediyoruz.

Hamaney ile görüşme 
İran'da Ayetullah Hamaney dini ve aynı zmanada siyasi bir makam. Cumhurbaşkanımız ne zaman İran'a gitse her iki ülkenin bayrakları orada bulunmaktadır. Hamaney'le görüşmede ise Hamaney'in cumhurbaşkanı olmaması nedeniyle farklı uygulama yapılıyor. Putin'le görüşmede de başka devlet başkanlarıyla görüşmelerde de İran dışında başka bir bayrak bulunmamaktadır. Anayasal olarak bizde olmayan bir makamın bulunması nedeniyledir.

Suriye'de etkili olan üç ülke Rusya, İran, Türkiye görüşüyorsa herhangi bir Avrupa ülkesinin mutluluk duyması gerekir. Bu Almanya'nın İran'da Rusya'yla bağlantısı yok mu? Alman Dışişleri Bakanı'nın sözleri son derece yanlıştır. Almanya adına konuşuyorsa da Alman çıkarları için de uygun değildir.

Emine Erdoğan iddiası
O ajans Emine Erdoğan hanımefendiye bağlı değil. Çevre Bakanlığı'na bağlı olarka çalışan mekanizmalar bunlar. Emine Erdoğan hanımefendinin ortaya koyduğu çevre konularındaki insiyatif ödül alıyor. Titizlikle sahiplenilmesi gerekir. Emine hanımın yürüttüğü faaliyetlerin dünyada da yayılması gereken ifadeler kullanılıyor. Türkiye'de ise bir yalan haber ve kara propoganda üretiliyor.

SIRADAKİ HABER