AKP’li Özhaseki'den deprem değerlendirmesi: Bilim diye bir şey var... Kader diyemeyiz, suç bizde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın maden katliamlarındaki 'kader' yorumu tepki çekmeye devam ederken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki depreme karşı kentsel dönüşümü bilimle savundu: Bilim diye bir şey var... Kader diyemeyiz... Orada suç bizde.

© AA
AKP’li Özhaseki'den deprem değerlendirmesi: Bilim diye bir şey var... Kader diyemeyiz, suç bizde

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, İzmir'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremde iki kişinin ölmesine ilişkin yorumunda "Bilim diye bir şey var" diyerek "İnsanlar kendisini ortaya atıp ölümlerle karşı karşıya kalıyorsak bunun neticesine de kader diyemeyiz. Orada suç bizde. O yüzden biz evlerimizi buna göre yapmak durumundayız" ifadelerini kullandı.

Kayseri’de Erkilet Ertuğrul Gazi Kentsel Dönüşüm Konutları Temel Atma Töreni’nde konuşan Özhaseki, Türkiye’de 6 ve üzerinde şiddette deprem sayısının 60’a yaklaştığına, ölen insan sayısının ise 82 bin olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

'CENABIHAK DA İNSANLARA AKIL, FİKİR VERMİŞ'

"Doğanın kanunudur, Cenabıhak böyle yaratmış, yeraltında bir hareketlilik var, buna uygun davranmak icap ediyor. Elbette Müslüman insanlarız.

"Neticesinde olanı biteni, ecelin gelmesini kadere yorabiliriz ama Cenabıhak da insanlara akıl, fikir vermiş. Bilim diye bir şey var. Bütün bunlar neticesinde depremselliğe de uygun davranmak zorundayız.

"Eğer Japonya’da 7, 7,5 şiddetinde bir deprem oluyor, herkes evinde sıcacık yatıyorsa bizde de 5, 6 şiddetinde bir deprem olduğunda insanlar kendisini ortaya atıp ölümlerle karşı karşıya kalıyorsak bunun neticesine de kader diyemeyiz. Orada suç bizde. O yüzden biz evlerimizi buna göre yapmak durumundayız. Depreme dayanıklı yapmak zorundayız."

Öte yandan, Özhaseki'nin çözüm olarak kentsel dönüşümü işaret edip konuyu AKP'li olmayan belediyelere getirmesi dikkat çekti. İstanbul gibi yerlerde 2000 yılından önce yapılmış binaların riskli olduğunu belirten Özhaseki, “Ey belediyeler, gelin bir işin ucundan tutun, hükümet desteğini yanınıza alın, bu dönüşümleri bir an önce sağlayın, diye gece gündüz söylediğimiz halde hiçbirisi kıpırdamıyor bile. Bizim AK Parti’li belediyeler çabalıyorlar ama diğer belediyelerin bu konuda herhangi bir adım attığını da görmüyoruz" dedi. (AA)

SIRADAKİ HABER