Akşener: 2021 bütçesi, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin iflasının bütçesi

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 2021 yılı bütçesini eleştirdi. Akşener Meclis'te kabul edilen bütçenin halka yük olacağını ifade etti.

© AA
Akşener: 2021 bütçesi, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin iflasının bütçesi

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Meclis'te kabul edilen 2021 bütçesini eleştirdi. "Bütçe yapmanın formülü aslında basittir, ya gelirini artırırsın ya da harcamalarını kısarsın" diyen Akşener, "2021 yılı bütçesi, milletimizin derdine derman olmayacak, tam tersine, sırtındaki yükü artıracak bir bütçedir. Bu bütçe, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin iflasının bütçesidir" ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşmasından bazı bölümler şöyle;

ARABULUCULUK İSTEMEK ZORUNDA KALMAK İŞ BİLMEZLİĞİN SONUCUDUR: Amerika Birleşik Devletleri’nin, S-400’ler nedeniyle aldığı yaptırım kararı, vizyonsuzluğun sonucudur. Bizim için milli bir mesele olan İdlib’deki gözlem noktalarımızın, iktidar ve küçük ortakları tarafından, sessizce terkedilmiş olması, beceriksizliğin sonucudur. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize zulmeden Çin’e, tek bir söz söyleyememek, işte bu kifayetsizliğin sonucudur. Tepeden tırnağa haklı olduğumuz Doğu Akdeniz’de, “Sana ne?” diye posta koydukları Avrupa Birliği’nden, arabuluculuk istemek zorunda kalmak, işte bu cehaletin, bu iş bilmezliğin sonucudur. AK Parti iktidarının, haklı olduğumuz konularda bile, bizi haksız duruma düşürmeyi becerebilen akılsızlığının faturasının, milletimize ve kurumlarımıza çıkarılmasına göz yumamayız. Darbe meraklısı, vesayetçi Dışişleri Bakanı inanmak istemese de; milletimiz, sandıkta yetkiyi bize verdiği vakit, yönetme sorumluluğunu aslanlar gibi alacağız.

BÜTÇENİN FORMÜLÜ BASİTTİR: 83 milyon tasarruf ederken hükümetin de 18 yıldır yaptıklarını yapmaktan, har vurup harman savurmaktan vazgeçeceğini ümit ettim. 83 milyondan utanacaklarını ümit ettim. Olmadı… Utanmadılar. Önümüze böyle bir bütçe koymaktan zerre sıkılmadılar. 2021 yılı bütçesinin özeti şudur: “Kendilerine ballı börek, vatandaşa kuru ekmek.” Bütçe yapmanın formülü aslında basittir. Ya gelirini artırırsın Ya da harcamalarını kısarsın. Şirketlerimiz yıllardır giderlerini kısarak ayakta durmaya çalışıyor. Asgari ücretli çalışanlarımız, enflasyona karşı kemer sıkarak ayakta durmaya çalışıyor ama bir tek, devleti yönetenler masraflarını kısmıyor. İş milletimize geldiğinde, hep bir ağızdan, “acı reçete” diyorlar.

Yandaşları zarar etti mi, devlet bankalarından kredi veriyorlar. Beş müteahhidin işleri ters gitti mi, borçlarını ödüyorlar. İcap etti mi, ihale arsızı adamların vergi borcunu bile siliyorlar. Ama iş milletimize geldiğinde, “kapat dükkanını, ne halin varsa gör” diyorlar. Evine ekmek götüremeyen kardeşime, alay eder gibi, “al keyif çayı iç” diyorlar.

Böyle bir bütçeyi, bir şirket genel müdürü masaya koysa, kulağından tutup kapının önüne koyarlar. 2021 yılı bütçesi, milletimizin derdine derman olmayacak, tam tersine, sırtındaki yükü artıracak bir bütçedir. Bu bütçe, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin iflasının bütçesidir.

MALUM BEŞLİ NE İSTİYOR?: Bize bazen soruyorlar, “Bu 5 müteahhitten ne istiyorsunuz?” diyorlar. Oysa asıl sorulması gereken, onların bizden ne istediğidir. Dünya Bankası’nın bir raporu var. 2002-2020 yılları arasında, 137 ülkede, 6400 kamu ihalesini incelemişler. Dünyada en fazla kamu ihalesi alan, on şirketin beşi Türkiye’den. İşte bu beşli, memleketin hala peşini bırakmayan, o malum beşli. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER