Akşener: İstanbul Sözleşmesi'nde temel nokta sadece şiddet değil

İYİ Parti Meral Akşener'e, Çorum ziyaretinde soru üzerine İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili düşüncelerini paylaştı. "İstanbul Sözleşmesi'nde temel ortak nokta kadının sadece şiddette değil, şiddet, geri kalmışlığı, erkeklerle kazançta, ekonomide, istihdamda eşitliğin sağlanması. Kadının güçlenmesinin sağlanması" dedi.

© AA
Akşener: İstanbul Sözleşmesi'nde temel nokta sadece şiddet değil

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Çorum’un Sungurlu ilçesinde partililer tarafından karşılandı. İlçe merkezine geçen Akşener, esnafı ziyaret etti ve vatandaşlarla sohbet etti. Akşener, Alaca ilçesi ve Çorum merkezde de esnaf ziyaretinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz rezervi keşfiyle ilgili “Hayırlı olsun. Türkiye’ye dair her faydalı iş, faydalı atılan adım. İşte gaz bulundu, gazın Türkiye’ye getireceği fayda gibi her konuda elbette çok memnun oluruz. Partiyi temsil eden bütün arkadaşlarımız bu konuyu kutladılar. Tersine bir cümle sarf edilmez burada. Hayırlı, uğurlu olsun inşallah” dedi.

‘ESNAFIN SORUNLARI VAR, HÜKÜMETİN EL ATMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR’

Akşener, farklı bir muhalefet anlayışına sahip olduklarını, bu kapsamda ziyaretler yaptıklarını söyledi. “Propaganda yapmıyorum, oy istemiyorum çünkü onlar seçim zamanı yapılacak iş” diyen Akşener, esnaf ziyaretleriyle ilgili gözlemlerini şöyle aktardı:

“Sadece ‘Derdiniz, öneriniz, eksiğiniz nedir?’ diyoruz. Çok olumlu ve fevkalade güzel bir çalışma bu. Bugün itibarıyla 65-66 ilçeyi bitirmiş olacağım. Pandemi girince ara verdik. Gördüğüm şey şu, elektrik fiyatlarından, kiraların stopajlarından, müşterinin alım gücünün düşmesinden şikayet var. Kâr marjlarının düşük olmasından şikayet ediyorlar. Çalıştırdıkları elemanların maaşlarına laf etmiyorlar ama bin 160 lira sigorta parası ödüyorlar. Onunla ilgili hele şu süreçte biraz hükümetin el atması gerektiğini söylüyorlar. Tüketimin azaldığını söylüyorlar. Biz dikkati çekeceğiz bu konulara. Sonuç itibarıyla çözüme katkıda bulunacağız.”

‘TEMEL NOKTA KADININ GÜÇLENMESİNİN SAĞLANMASI’

Bir vatandaşın İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili düşüncelerini sorması üzerine Akşener, “İstanbul Sözleşmesi’nde temel ortak nokta kadının sadece şiddette değil, şiddet, geri kalmışlığı, erkeklerle kazançta, ekonomide, istihdamda eşitliğin sağlanması. Kadının güçlenmesinin sağlanması. İstanbul Sözleşmesi üzerinden çıkarılan bir tartışmanın bir öznesi var, onu son derece yanlış buluyorum” yanıtını verdi. (ÇORUM/AA)

SIRADAKİ HABER