Akşener: Kocamaz için iki alternatif sunacağız

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Burhanettin Kocamaz'ı aday gösteremeyen İYİ Parti yeni seçenekler arıyor. Genel Başkan Meral Akşener, Kocamaz'a iki formül sunacaklarını belirtti.

© DHA
Akşener: Kocamaz için iki alternatif sunacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Burhanettin Kocamaz ile Ankara’da görüşme yapacaklarını söyledi. Evrakının geç teslim edilmesi nedeniyle 31 Mart yerel seçimleri için İYİ Parti’den aday olamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kocamaz için 2 formül düşündüklerini belirterek, “O seçenekler kendisine aittir. O nedenle onun izni olmadan paylaşmam mümkün değil” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Düzce il başkanlığını ziyaret ederek gazetecilerin sorularını cevapladı. Akşener, Mersin’de bir komployla karşı karşıya geldiklerini söyleyerek “Önlemlerini almaya çalıştık. Hukuk, hukuk olmuş, yüzde 100 sayın Kocamaz haklı olmasına rağmen YSK hatta YSK Başkanı Sadi Güven, bizim temsilcimizle dalga geçerek ‘Git Genel Başkanına söyle çok gayret ettim’ gibi gayri ciddi bir tavırla karar aldı. Sayın Erdoğan için bu bir fırsattı. Niye fırsattı? Hukukun ilk kez uygulanacağı bir fırsattı, bu fırsatta netice itibarıyla sayın Kocamaz, sayın Tuna, Vahap Seçer, 3 aday var. 3 aday arasında bir yarışma var. Dolayısıyla yarıştan bir adayın çekilmesi demek haksız bir rekabetin ortaya çıkması demektir. Cumhur İttifakı adayı, CHP adayı ve İYİ Parti’nin adayı rekabet edilecek alan buydu. Kimin seçileceğine ise Mersinli karar verecekti. Hukuk işlemesi için buna örnek gösterilecek bir fırsattı. Bu fırsatın tepildiğini nereden anlıyoruz? AK Parti’nin, YSK’da ki temsilcisinin çok şecaat gösteren tavrından anlıyoruz. Tarafsız kalmak yerine taraflı bir tutum gösterilmiştir. Hukukun olmadığı, çarpıtıldığı bir memlekette mücadele ettiğimizi biliyoruz, yaşadıklarımız meydanda. Dolayısı ile bu kumpasın bu ihanetin kimsenin yanına kar kalmayacağı aşikardır” dedi.

‘BURADA BİR KUMPAS VAR’

Akşener, Kocamaz’ın aday olamaması ile ilgili olarak İYİ Parti Genel Merkezi içerisinde de ihanet olup olmadığı sorusunu şöyle cevapladı, “Bizim seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız, yerel seçimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız bir gün evvel bütün illeri tek tek kendileri aradılar.  Bütün prosedürler kendi içinde tamamlandı. Genel sorun şu; orada arkadaşlarımız bir konsensüsle iş başına geçtiler. Yani sadece benim yada bir başka arkadaşımın atadığı bir insan grubu değil. Orada bizim milletvekillerimizin de onayı alınarak, çünkü biz 24 Haziran sonrası istifa ettirildik. Bütün teşkilatlarımız dahil. Genel merkezin düğmeye bastığı bir konu, böyle bir düşünce bile burada ki komployu, burada ki para iddialarını burada ki açık hava toplantılarında Burhanettin Kocamaz’ı İYİ Parti’den aday olamaz diyenleri gölge altına almak anlamını taşır. İl Başkanınıza güvenemeyeceksiniz, kimse güveneceksiniz? Öğreniyorsunuz. Bu o kadar berbat bir durum ki gittikçe paranoyak durumuna gitmeniz demek kötü bir şey. İl Başkanı ne demek? Kale komutanıdır. Siz il başkanınıza güvenmeyeceksiniz, onun önerdiği şahsa yetki belgesi vermeyeceksiniz, nasıl yapacaksınız? Biz yeni bir partiyiz. Birbirimize güvenerek yola çıktık. 3 yıllık bir mücadele sonunda buradayız. Çok kötü şeyleri birlikte yaşadık. Bu arkadaşlarımız bugün ortaya çıkmış arkadaşlarımız değil. MHP Genel Başkan adaylığı sürecinden bu yana yol yürüdüğümüz arkadaşlar. Dolayısıyla burada bir kumpas var, burada bir ihanet var, doğrudur. Burada para iddiaları var, burada komplo var. Genel Merkeze doğru itildiği zaman burayı örtüyorsunuz. Fail belli, buradan kim kazançlı çıkacak.” (DÜZCE/DHA)

SIRADAKİ HABER