Altılı Masa, aralık ayında sahaya iniyor

28 Kasım’da güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik anayasa metnini açıklayacak Altılı Masa kurmayları aralık ayında sahaya inecek. Sahada parlamenter sisteme geçiş ve “hükümet sistemi-ekonomi ilişkisi” gibi konular da olacak.

© AA
Altılı Masa, aralık ayında sahaya iniyor

DEVA Partisi genel merkezinde önceki gün bir araya gelen liderler, sistem değişikliğiyle ilgili hazırladıkları anayasa metninin 28 Kasım’da açıklanacağını belirtti.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Altılı Masa kurmaylarının, güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik anayasa metnini açıkladıktan sonra ortak programlarla il il bu çalışmayı seçmenle paylaşacağı öğrenildi.

Partilerin yine Türkiye’nin farklı illerine yaptığı ziyaretlerle “hükümet sistemi-ekonomi ilişkisi” gibi konuları yurttaşlara anlatacağı ve masanın çözüm önerilerini sunacağı aktarıldı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başörtüsü ve aile yapısıyla ilgili anayasa değişikliği ve referandum önerisinin de gündeme geldiği öğrenildi. Toplantıda liderlerin, “Erdoğan’ın referandumu seçimlere yönelik bir hamle olarak kullanmak istediğini değerlendirdiği” aktarıldı.

Liderlerin, Erdoğan’ın anayasa değişikliği önerisiyle ilgili, “Şu an bile uymadığı anayasayı değiştirmeyi öneriyor. Bir maddeyi değiştirmek yerine, seçimden sonra biz Meclis çoğunluğunu alacağız ve halka anlattığımız metni uygulayacağız” dediği kaydedildi.

SIRADAKİ HABER