Altılı masadaki sıkıntı aşıldı: Gelecek ve DEVA Partisi arasında sükûnet sağlandı

CHP kurmaylarından “altılı masa dağılıyor” iddiasına yanıt geldi

© AA
Altılı masadaki sıkıntı aşıldı: Gelecek ve DEVA Partisi arasında sükûnet sağlandı

İktidarın Seçim Yasası’nda yaptığı değişikliğin ardından 6’lı masadaki “İttifak içinde ittifak” formülü üzerinden süren tartışma aşıldı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi arasında yaşanan bildirge sorunu çözümlendi. CHP üst yönetiminin devreye girmesiyle sükûnetin sağlandığı öğrenildi.

Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne ortak bir ittifakla seçime gitme önerisi götürmüştü. DEVA Partisi’nin bu öneriyi reddetmesinin ardından iki parti arasında gerginlik yaşanmıştı

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Davutoğlu’nun demeçlerine de yansıyan gerginlik üzerine CHP üst yönetimi devreye girdi ve iki partinin üst yönetimiyle görüştü. Görüşmelerin ardından iki partinin karşıt söylemleri dile getirmemesi konusunda uzlaşma sağlandı.

CHP kurmayları konuya ilişkin olarak, “İktidar iki parti arasındaki tartışmadan medet umuyor. Bu 6 partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi noktasında bir sorun yok. Böyle bir sorun olmayacağını da biliyoruz. Onun dışında alt başlıklarda bazı farklı görüşler olabilir. Ama bunu 6’lı masa dağılıyor diye görmek bazılarının işine geliyor, birilerinin temennisi bu... Böyle bir şey yok” dedi.

SIRADAKİ HABER