Ayhan Bilgen: AK Parti aday göstermesin kayyımlık için iş başvurusu alsın

HDP GruAyhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Tekrar kayyım atarız" sözlerini eleştirdi. Bilgen, "AK Parti kayyımlık için iş başvurusu alsın, boşuna seçim masrafı yapmasınlar" dedi.

HDP
Ayhan Bilgen: AK Parti aday göstermesin kayyımlık için iş başvurusu alsın

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Teröre bulaşmış kişiler tekrar sandıktan çıkarsa beklemeden kayyım atarız” sözlerine yanıt verdi. Bilgen, “Partilerin meşruiyetin ölçüsü o partilerin savunduğu değerlerdir. Bunun dışında meşruiyet kriteri koymaya çalışan darbeci zihniyeti iç dünyasından atamamış demektir. 27 Mayısçılar, 28 Şubatçılar da meşruiyet tartışması yapıyordu. Bu yaklaşım asla kabul edilemez” dedi.

Partisinin 6 milyon civarında oy aldığını ve ‘hangi adayının doğru olup olmayacağına karar verebilecek potansiyelde’ olduğunu belirten Bilgen,”Eğer böyle yaklaşılıyorsa bir akreditasyon sistemi işletsinler. Bize bir liste versinler. Kimleri aday gösterip gösteremeyeceğimize onların listesi üzerinden seçme yaparak karar verelim. Bir başka yöntem daha var. AKP daha önce DBP’li kazandığı şehirlerde aday göstermesin. Kayyımlık için iş başvurusu alsın. Başvurulardan nasıl olsa HDP kazanacak, daha sonra kayyım olarak atanırlar, boşuna seçim masrafı yapmasınlar. Bu ironileri vahim tabloyu ifade için söylüyorum” ifadelerinde bulundu.

‘TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK’

Erdoğan’ın açıklamasının, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun da Anayasa’nın da Anayasa Mahkemesi’nin de hiçbir anlamının olmadığını ilan etmek, bunu itiraf etmek’ anlamı taşıdığını ifade eden Bilgen şöyle devam etti, “Teröre bulaşmak ne anlama gelir? Belediyelerin bir çevreye arazi tahsis etmesi, parsel parsel peşkeş çekmesi teröre bulaşma kategorisinde ele alınabilir mi? Halep için arkadaşlara söyledik, silahları bırakacaklar sözü bulaşma kategorisinde ele alınabilir mi? Böyle muğlak tabirlerle sadece korku oluşturmak, sadece psikolojik yılgınlık oluşturmak ve sadece seçmen iradesinin sağlıklı şekilde tezahürünü bu yolla engellemeye çalışmak Türkiye’ye haksızlıktır.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 10:57
SIRADAKİ HABER