Aytunç Erkin: “Kazanacak aday” ısrarının perde arkası

“İyi Partililer sorunu Kılıçdaroğlu'ndan çok ‘A Takımı’ içerisinde görüyor”

© ANKA
Aytunç Erkin: “Kazanacak aday” ısrarının perde arkası

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı için Ankara'da, “Kazanacak adayla seçime girelim” cümlesi üzerine tartışmalar ve tespitler yapıldığını belirterek yaşananların perde arkasını yazdı.

Altılı masanın mutabakata vardıkları Anayasa taslağını açıklamadan önce kulislerin nabzını tutan Erkin, İYİ Parti çevresinde şu tespitler yapıldığını aktardı:

“… Altılı Masa'nın başarılı olmasını çok önemsiyoruz. Masanın görmediği bir durum var: Meral Akşener iki önemli şey başardı: Habertürk yayınında ‘Noter değiliz (Teke Tek/Fatih Altaylı/27 Eylül 2022)' dedi ve o programın ardından herkes silkelendi. Çünkü bir rehavet vardı, seçim kazanıldı düşüncesi hakimdi. İktidarın da ekonomik hamleleri bu kadar net değildi. Ekonomik paketler, sınır ötesi operasyonlar… Bir işaret fişeği gönderdi Meral Hanım. Başarının bu şekilde yani ‘rehavetle' olamayacağını anlattı Meral Hanım.

… O yayının ardından aslında yüzleşme başladı. Anket firmaları bile güncelleme yaptılar. Cumhur-Millet arasında fark açıktı. Ancak… ‘Cumhur İttifakı güçleniyor mu? Toparlanıyor mu?' sorusuna olumlu cevaplar gelmeye başladı. Bu bir vaka. ‘Kazanacak aday' vurgusu da bundan kaynaklanıyor.”

CHP kaynakları: 3 Aralık'tan sonra...

CHP kanadının ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun “kazanacak aday” olduğu konusunda ısrarlı olduğunu belirten Erkin, şunları aktardı:

“… 3 Aralık'tan sonra, Kemal Bey'in vizyon belgesiyle birlikte yeniden ekonomi üzerinden topluma daha rahat dokunacağız. O zaman da bu tartışma ortadan kalkacak ve ocak-şubat gibi de masada isim netleşir.”

“İyi Partililer sorunu Kılıçdaroğlu'ndan çok ‘A Takımı’ içerisinde görüyor”

“İYİ Partililer, Meral Akşener'e yakın isimler sorunu Kılıçdaroğlu'ndan çok “A Takımı” içerisinde görüyor” diyen Erkin, şunları aktardı:

“… CHP'nin A Takımı Kemal Bey'in adını söylüyor. Kendi genel başkanlarının aday olmasını isteyebilirler. Masanın kendi içinde senkronunu bozacak açıklamalara bakın. Sorun, CHP'nin örtülü ya da açık bir şekilde Kemal Bey'in ismini masaya getirme arzusundan kaynaklanıyor. Bu ısrarla devam etti ve enfekte artmaya başladı. Çok dikkat ettik biz. Genel başkanımız feragat etti ki bu başlı başına önemli. Bizim taraftan Meral Hanım'ın aday olması gerektiği yönünde baskılar ya da açıklamaların gelmesinin nedeni de CHP'nin artan baskısının karşılığında oluşan doğal refleks.”

Ancak… İYİ Parti cenahının ıskaladığı “Masa beni aday gösterirse adayım” diyen ya da “gönüllerin değil CHP'nin adayı demelisiniz” talimatı veren ya da “Benimle misiniz değil misiniz?” restini çeken isim Kemal Kılıçdaroğlu! “A Takımı” da yol haritasını bu açıklamalara göre şekillendiriyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/aytunc-erkin/kazanacak-aday-israrinin-perde-arkasi-7506043/

SIRADAKİ HABER