Babacan: Devlet, KPSS'de mağdur olan vatandaşlara tazminat ödemek zorunda

"Sen bu kadar insanı mağdur ettiysen 'Para almam' demek yetmez"

© AA
Babacan: Devlet, KPSS'de mağdur olan vatandaşlara tazminat ödemek zorunda

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; KPSS'nin iptal edilmesi ile ilgili olarak, "Sen bu kadar insanı mağdur ettiysen; bir de bunu tazmin etmek zorundasın. 'Para almam' demek yetmez. Kim vakit harcadıysa, 1 gününü harcadıysa, para harcadıysa devlet tazminat da ödemek zorunda” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bugün Muş ziyaretinde; 31 Temmuz’da yapılan KPSS’de soruların bir kısmının Yediiklim Yayınevi’ne ait deneme kitapçıklarında daha önce yayınlandığı iddiaları üzerine sınavın iptal edilmesini değerlendirdi.

Babacan, şunları söyledi:

"ÖSYM denen bir yer var; Önceden Soruları Yayma Merkezi"
“Şu iki gündür yaşananlara bakın. ÖSYM denen bir yer var. Herhalde adı şöyle; Önceden Soruları Yayma Merkezi. Biz partiyi kurduğumuz ilk gün açıkladık. ‘Mülakatı kaldıracağız’ dedik. Çünkü siz mülakatta torpil yapıyorsunuz arkadaş. KPSS’de 85 alıyor, 90 alıyor, 95 alıyor; mülakatta eliyorlar. Niye? ‘Senin siyasi görüşün galiba bize yakın değil’. Niye? ‘Sen ülkenin falanca bölgesindensin’. Yazık. Bu ülkenin vatandaşıysa, eşit vatandaş olarak devlet ile vatandaşı aynı samimiyette bir araya getirmek zorundasın. Haklıya hakkını vermek zorundasın. Onun için mülakatı kaldıracağız.

"Kurumsal yapının tamamını çökertmişler"
Öyle anlaşılıyor ki; kurumsal yapının tamamını çökertmişler. 20 tane soru, bir tane yayın organı var, onun içindekilerin aynısı KPSS’de soruluyor. Böyle şey olur mu? Dün çağrı yaptık. Eğitim Politikaları Başkanımız Mustafa Ergen ‘Bunu bir an önce bunu açıklığa kavuşturun, çözün’ dedi. Hemen suç duyurusunda bulunduk. 

Şimdi ne yapıyorlar? Bugün ‘KPSS sınavını yenileyeceğiz. Ücret de almayacağız’ diye açıkladılar. Bir dakika! Sadece ücret değil ki… Bu yetmez. Sınava girmek için vatandaşımız masraf etti. Belki başka şehre gitmek zorunda kaldı. Bu yeter mi, yetmez…  Sen bu kadar insanı mağdur ettiysen bir de bunu tazmin etmek zorundasın. Para almam demek yetmez. Kim vakit harcadıysa, 1 gününü harcadıysa, para harcadıysa devlet tazminat da ödemek zorunda. ‘Para almayacağım’ yetmez. Cezasını ödemek zorunda ki akılları başlarına gelsin.” (ANKA) 

SIRADAKİ HABER