Bakan Çavuşoğlu: Dünyada 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün dünyada büyük bir enflasyon var. 50 yılda görülmemiş enflasyon. Geçen ABD’deydik. Gittiğim gün akaryakıta pompada 18 cent bir günde zam geldi” dedi.

© AA
Bakan Çavuşoğlu: Dünyada 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon var

Bakan Çavuşoğlu, Eskişehir’deki ziyaretleri çerçevesinde ESOGÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde katıldığı Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası programının ardından, AK Parti Eskişehir Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Burada partililere hitap eden Bakan Çavuşoğlu, dünyadaki ekonomik durum ve Irak’ın kuzeyinde devam eden operasyonlara yönelik değerlendirmede bulundu.

“Dünyada 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon var”
Dünya genelinde 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Bugün dünyada büyük bir enflasyon var. 50 yılda görülmemiş enflasyon. Geçen ABD’deydik. Gittiğim gün akaryakıta pompada 18 cent bir günde zam geldi. Amerikalılar Amerika'daki zam nasıl anlatıyor biliyor musunuz?

Bir müzayede açık arttırmada fiyatlar sürekli arttıran var mı? İşte beş, on, on beş, on beş, yirmi falan. Artık böyle espriye dökmüşler artış fiyatını. Yani biz ondan mutlu olduğumuz için değil ama tüm dünyada hiç görülmemiş, 50 yıldır görülmemiş, 40 yıldır görülmemiş bir fiyat artışları var. İşte bu krizin başlangıçta, krizde, savaşta önceliğimiz insani boyutuydu, şimdi ekonomik boyutu.

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde..."
Herkesin yüz yüze gelmesi lazım. Şimdi bunları bahane ederek kendi içimizde de ekonomik sorunlarımızı çözmek için bahane edelim, ‘bunlar var ne yapalım’ deme lüksümüz de yok. Öyle de yapmıyoruz zaten.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her gün bu fiyat artışlarını nasıl durdurabiliriz, vatandaşlarımızı bu fiyat artışı karşısında nasıl ezdirmeyiz, çiftçimizden değişik sektörlere kadar üretimi arttırmak için neler yapabiliriz? Bunları konuşuyoruz ve bunun faydalarını da görüyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER