Bakan Çavuşoğlu: Kimyasal silah sözü iftiradır, araştırılması gereken ne varsa araştırılsın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Meclis'te 'kimyasal silah' iddiasını yalanladı: Alçakça bir iftiradır. Envanterimizde de yok. Araştırılması gereken ne varsa da araştırılsın ama iftiradan uzak durulsun.

© AA
Bakan Çavuşoğlu: Kimyasal silah sözü iftiradır, araştırılması gereken ne varsa araştırılsın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin kimyasal silah kullandığı iddialarını bir kez daha reddetti.

Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin sunumunun ardından milletvekillerinin eleştirilerini ve sorularını yanıtladı.

AA'nın aktardığına göre Türkiye'nin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeye alınmasına yönelik soruya cevabında Çavuşoğlu, FATF kriterlerinin yerine getirilmesi için hazırlanan yasa önerilerinin TBMM'de destek gördüğünün altını çizdi.

KARA PARA GRİ LİSTESİ: SÖZLERİNDE DURMADILAR
Uygulamada da yükümlülüklerin yerine getirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, "FATF içindeki görüşmelerde de Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylüyorlar ama ABD başta olmak üzere bazı ülkeler Demokles'in kılıcı gibi Türkiye'nin başında tutmak için bunu yapıyor. ABD'liler de buraya geldiler, onlar da bu konuda bizim Türkiye olarak gereğini yaptığımızı söylediler ama buna rağmen sözünde durmadılar" diye konuştu

Çavuşoğlu, "Türkiye'de kara para aklandığına ilişkin iddiaların kabul edilemez" olduğunun altını çizerek, "Türkiye'de kaç tane oligarkın parası var? 'Orada açıkta bir gemi var' diyorsunuz. ABD ve AB de bunu söylüyor. Biz diyoruz ki bize belge getirin. Yani yaptırımları delecek şekilde özellikle finans kısmında bize belge getirin. Bazı şirketlerle ilgili getiriyorlar onları da ilgili kurumlara iletiyoruz. Ama sizin (milletvekillerinin) söylediğiniz konularla ilgili herhangi bir belge, bilgi gelmedi." ifadelerini kullandı. 

'ENVANTERİMİZDE DE YOK'
Türkiye'nin kimyasal silah kullandığı iddialarına değinen bakan Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Türkiye'nin kimyasal silah kullandığı sözü iftiradır, alçakça bir iftiradır. Bu kesinlikle doğru değildir. Türk askeri, polisi hiçbir zaman kimyasal kullanmamıştır, envanterimizde de yok. Araştırılması gereken ne varsa da araştırılsın ama yalan ve iftiradan uzak durulsun. Bu kesinlikle bir iftiradır, buna da alet olmayın." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER