Binali Yıldırım: 1915 Çanakkale Köprüsü 1 yıl erken açılacak

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün planlanan tarihten daha erken açılacağını söyledi.

© DHA
Binali Yıldırım: 1915 Çanakkale Köprüsü 1 yıl erken açılacak

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün planlandığından bir yıl erken olacak şekilde 2022’de açılacağını duyurdu. Yıldırım, “Köprü yaklaşık 20 milyar lira. Bu köprünün bedeli, dünyada birçok ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Türkiye nereden nereye geldi” dedi.

“1915 Çanakkale Köprüsü Kule Keson Temellerinin Yüzdürülmesi” töreninde konuşan Yıldırım, köprünün Cumhuriyet’in 100. yılına planlandığını ama projenin 18 Mart 2022’de tamamlanacağını ifade etti. Binali Yıldırım, “Böylece; dünyaya, dosta, düşmana mesaj veriyoruz. ‘Öldük bittik’ şeklinde kıyamet senaryosu yazanlara inat Türkiye, gururla, güvenle nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor. Köprü yaklaşık 20 milyar lira. Bu köprünün bedeli, dünyada birçok ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Türkiye nereden nereye geldi” dedi.

Gelibolu ile Çanakkale’nin Lapseki ilçelerini birleştirecek olan köprünün yaklaşık 4.5 km uzunluğunda olacağını belirten Yıldırım sözlerine, “İstanbul’u aziz milletimizin başkenti yapan Fatih’in gemileri karadan bir gecede Haliç’e indirdiği gibi buradan da biz o tarihi köprünün temelini karadan denize alıyor ve hazırlanan yerlere birkaç ay sonra yerleştiriyoruz” diyerek devam etti. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER