Binali Yıldırım yeniden adaylık sorusuna net yanıt vermedi

Anadolu Ajansı'nın İstanbul'la ilgili sandık soruşturmasında 43 şüpheliyle ilgili FETÖ şüphesine ulaşıldığı iddiası sorulan AK Partili Yıldırım "YSK'nin kararını neyin etkileyeceği, neyin etkilemeyeceğinin değerlendirilmesi bizim işimiz değil" diye yanıt verdi. Yıldırım, seçimin yenilenmesi halinde yeniden aday olup olmayacağı sorusu üzerine de "Varsayımlarla bir aday üzerinde konuşmak bu aşamada doğru değil" dedi.

© AA
Binali Yıldırım yeniden adaylık sorusuna net yanıt vermedi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’da 31 Mart Yerel Seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada ’43 şüphelinin FETÖ’yle irtibatının belirlendiği’ yönündeki iddia için “YSK’nin kararını neyin etkileyeceği, neyin etkilemeyeceğinin değerlendirilmesi bizim işimiz değil” dedi.
 
Soruşturmada 43 şüphelinin FETÖ’yle irtibatının belirlenmesinin YSK’nin kararını etkileyip etkilemeyeceği sorulan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“YSK’nin kararını neyin etkileyeceği, neyin etkilemeyeceğinin değerlendirilmesi bizim işimiz değil. Seçimden hemen sonra partimiz konuyla ilgili tespitlerini, delillerini YSK’ye teslim etti. Zannediyorum onunla ilgili yapılan bütün çalışmalar da tamamlandı. Yarından itibaren bir karar verilmiş olacak. Başından beri söylediğimiz gibi YSK’nin verdiği karar, beğenelim beğenmeyelim bağlayıcıdır. Bu süreç içerisinde YSK’ye yönelik orada görev yapan hakimlere yönelik acımasız eleştirileri de doğru bulmuyorum. Hakimin kararı kanunlardır. Tehditlerle karar değiştirmez. Önündeki kanuna göre kararını verir. Verilecek karar da herkes için bağlayıcıdır. Hayırlısı olsun.”

YENİDEN ADAY OLUR MU SORUSUNA NET YANIT YOK

Yıldırım, “Genel Başkan Yardımcınız ‘Tekrar seçim olursa adaylar değişmez’ demişti bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? sorusunu ise “YSK’nin kararı henüz belli değil. Dolayısıyla varsayımlarla bir aday üzerinde konuşmak bu aşamada doğru değil.” yanıtını verdi.

“Kulislerde dolaşan bilgiye göre yeniden seçim kararı verilirse adaylıktan çekileceğiniz, Devlet Bahçeli’nin, Cumhur İttifakı’nın Süleyman Soylu’yu bu konuda destekleyeceği konuşuluyor” yorumu üzerine ise Yıldırım, “Az önce söylediğim bu soru için de geçerli. Ortada bir karar yokken şahsımla ilgili böyle bir değerlendirmeyi doğru bulmam” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER