BUPAR Anketi: CHP’nin açıkladığı “vizyon belgesi” beğenildi

"İlk defa hem ülke gündemini hem de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal geleceğini muhalefet partileri belirleme olanağına sahiptir"

© ANKA
BUPAR Anketi: CHP’nin açıkladığı “vizyon belgesi” beğenildi

BUPAR’ın araştırmasına göre vatandaş, 6’lı masanın anayasa değişikliği önerisi ve CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni beğendi. Seçimleri “Millet İttifakı” kazanır diyenler yüzde 49.5 olurken “Cumhur İttifakı” diyenlerin oranı yüzde 39.4’te kaldı.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 21 ilde 1112 yurttaşla yüz yüze görüşülerek hazırlanan ankette çarpıcı veriler ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Rıfat Kırcı’nın aktardığı ankete göre “CHP’nin ikinci yüzyıla çağrı” programına yurttaşlar ilgi gösterdi. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 66,9’u CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni duyduklarını belirtti. Ankete göre katılımcıların yüzde 57.1’i beyannamedeki hedefleri beğenirken yüzde 27.7’si beğenmedi. Fikrini belirtmeyen oranı ise yüzde 15.2 oldu.

Ankette katılımcılara 6’lı masanın 84 maddelik anayasa değişikliği önerisini duyup duymadıkları da soruldu. Katılımcıların yüzde 64.9’u “Evet” derken yüzde 35.1’i duymadığını aktardı.

Katılımcıların yüzde 54.1’i ise altılı masanın anayasa değişiklik önerisini beğendiğini vurguladı, fikrim yok diyenlerin oranı ise 17.3 oldu.

Seçmenlere seçimlerde hangi ittifak adayının kazanacağını düşündükleri sorulduğunda ise yüzde 49.5 Millet İttifakı, yüzde 39.4’ü Cumhur İttifakı kazanacak derken yüzde 11.1 oranında katılımcı kararsız kaldığını aktardı.

Anket sonuçlarından yapılan analizde şu ifadelere yer verildi: “CHP’nin yapmış olduğu bu toplantıyı, medyanın çok az bir kısmının tam olarak gündeme taşımış olmasına rağmen bilinirlik, farkındalık çok yüksektir. CHP’nin ne dediği tüm vatandaşların hayatını etkilemektedir. İlk defa hem ülke gündemini hem de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal geleceğini muhalefet partileri belirleme olanağına sahiptir.”

SIRADAKİ HABER