Çavuşoğlu: Fransa ve Almanya'nın Ankara Büyükelçileri, Bakanlığa çağrıldı

Çavuşoğlu, Fransa ve Almanya'da PKK'nın düzenlediği gösteriler nedeniyle iki ülkenin Büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını açıkladı

© AA
Çavuşoğlu: Fransa ve Almanya'nın Ankara Büyükelçileri, Bakanlığa çağrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa ve Almanya'nın Ankara Büyükelçileri'nin PKK'nın bu ülkelerde düzenlediği gösteriler nedeniyle Bakanlığa çağrıldığını ve nota verildiğini açıkladı. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AA Editör Masası'nın konuğu oldu. 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Ukrayna savaşından önce zirvelerde dışişleri bakanları toplantılarında biz her zaman NATO'nun genişlemesinden yana tavır aldık. Şimdi NATO'ya üye olmak isteyen iki ülkenin teröre verdikleri destekten dolayı biz bir çekince koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamadan sonra bir taraftan NATO, diğer müttefikler ve üye olmak isteyen iki ülkeyle temaslarımız devam ediyor. Niye karşı olduğumuzu gayet güzel bir şekilde açıklıyoruz. Teröre verdikleri desteği belgeleriyle herkesin görmesini sağlıyoruz. Herkes de Türkiye'nin bu güvenlik endişelerinin meşru olduğunu söylüyor, kabul ediyor."

"NATO Genel Sekreteri bir taraftan çaba sarf ediyor. İki ülkeden teknik bir heyet geldi. Burada toplantı yaptık. Bu toplantıda beklentilerimizi açıkça ifade eden yazılı belgeyi de muhattaplarımızla paylaştık. Şimdi onlardan cevap bekliyoruz. Beklentilerimiz imkansız mı, hayır değil. Teröre desteği kesmelerini istiyoruz. Sadece PKK, PYD değil, DHKPC, FETO ve tüm terör örgütlerine yönelik desteği kesmeleri gerekiyor. Terörle mücadelemize de destek taahhüdünde bulunmaları gerekiyor. Bu terör örgütlerinin o ülkelerde yapılanması var. O ülkelerde para toplama dahil faaliyetleri var. İsveç'in ürettiği silahların PKK/YPG'nin elinde olması. O faaliyetlerin durdurulması. Sınır dışı gerekenlerin sınr dışı edilmesi, iade talebinde bulunduklarımızn iade edilmesi. Bu müzakereleri sürdürdüğümüz bir zamanda bile paçavralarıyla beraber terör örgütleri gösterilerde bulunuyorlar. Bunlar DAEŞ ve diğer terör örgütleri bu faaliyetlerde bulunsa kesinlikle izin verilmez. Diğer taraftan FETO'nun bu ülkelerde faaliyetleri var. FETOculerin sığındığı ülkelerden iki tanesi"

"Türkiye'nin endişelerini görmezden gelmek olmaz"
"Bu iki ülke neden üye olmak istiyor. Güvenlik endişesi var. Sebebini anlayabiliyoruz. Güvenlik endişelerini karşılama çabası varken müttefik olan Türkiye'nin endişelerini görmezden gelmek olmaz."

"NATO Genel Sekreteri bir çaba sarf ediyor. Kendisine teşekkür etmek istiyorum. Başından beri gerek bizim S-400 alımı da dahil, dürüst ve ilkeli davranıyor. Bu konuda da Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerektiğini her vesileyle vurguluyor. Bizimle de temas halinde."

"Fransa ve Almanya Büyükelçilerine nota verildi"
"Biraz önce söylediğim faaliyetlere göz yuman, destek veren ülkeler var mı, var. O ülkelerin de bu desteği sonlandırması gerektiğini söylüyoruz. Hem ikili düzeyde hem NATO düzeyinde. ABD de var, sadece Almanya, Fransa vesaire değil.

Bir iki gün içindeki PKK paçavralarıyla yapılan gösterilerden bahsediyorsunuz değil mi? Biz dün iki Büyükelçi'yi de Bakanlığa çağırdık ve tepkimizi gösterdik. Sert bir şekilde uyardık. Misyonlarımız da o ülkelerde temaslarda bulundular. Her iki ülkeye bu teröristlerin bu gösterilerine izin verdikleri için nota verdik. Hem Almanya, hem Fransa. İki Büyükelçi'yi de dün arkadaşlarımız Bakanlığa çağırdı. Tepkimizi gösterdi, aynı şekilde notayı de bu iki ülkeye verdik ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini de söyledik."

"Terör tehdidini içerde ve dışarda, Suriye'de de, nerede olursa olsun temizlemek bizim görevimiz"

"(Doğu Ege Adaları) Yunanistan, adaların statüsünü bozmuştur, dolayısıyla Yunanistan'ın bu adaları silahsızlandırması gerekir. Aksi takdirde egemenlik tartışması başlar"

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2022, 09:54
SIRADAKİ HABER