Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması: Tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız

Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanlığı Konseyi'nin Kazakistan konulu olağanüstü toplantısında konuşan Çavuşoğlu, "Bugün durumun kontrol altına alınmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

© AA
Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması: Tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Üye ve gözlemci ülkelerin katılımıyla ve video-konferans yöntemiyle yapılan toplantının açılış konuşmasında Bakan Çavuşoğlu, Kazakistan'daki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, "Bugün durumun kontrol altına alınmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı. 

'KAZAKİSTAN'DA BARIŞ, KÜRESEL BARIŞ İÇİN DE ÖNEMLİ'
"Az önce Kazakistan'da Alihan İsmailov kardeşimizin başbakan olarak atanmasından dolayı mutluluk duyduk. Kazakistan'da barış ve istikrar, bölgemiz ve teşkilatımız için olduğu gibi küresel barış için de önemli. Kazakistan, bu krizi aşacak kabiliyet, tecrübe ve devlet geleneğine sahiptir" diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"TDT olarak yaptığımız ortak açıklamada ve bugün kabul edeceğimiz ortak bildirideki temel mesajımız şudur; büyük Türk dünyası olarak Kazakistan'ın yanındayız. Ülkede istikrarın yeniden tesisi için Kazakistan'a desteğimiz tamdır. Türkiye Cumhuriyeti olarak en başından beri Kazak makamlarıyla temas halinde olduk. Kamuoyumuz gelişmeleri yakından izledi, millet olarak dertlendik. Sayın Cumhurbaşkanı'mız, başta Sayın Tokayev olmak üzere üye devletlerin devlet başkanlarıyla temas halinde gelişmeleri yakından takip etti. Biz de dışişleri bakanları olarak yakın temas içinde olduk. Bakanlığım başta olmak üzere Türkiye'de birçok kuruluş ve önemli şahsiyet kardeş Kazakistan'a destek açıklamaları yaptı. Kardeşlerimizin bu zor gününde yanında olmayı bir borç bildik. Bundan sonra da üzerimize ne düşerse tüm imkanlarımızla Kazakistan'ın yanındayız ve tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız.

'TÜRK ORTAK YATIRIM FONU'NUN KURULMASINA ÖNEM VERİYORUZ'
İstanbul Zirvesi'nde kabul ettiğimiz 'Vizyon 2040 Belgesi', iç ve dış sınamalarda gerekli birliği ve dayanışma çerçevesini çiziyor. Bu bağlamda teşkilat olarak ortaya koyduğumuz daha fazla siyasi ve iktisadi bütünleşme yönündeki adımları hızlandırmalıyız. Tabi kalkınma ve iş birliği için en temel şart, güvenlik ve istikrar. Teşkilatımız bünyesine güvenlik ve istihbarat birimlerimiz arasındaki iş birliğini daha düzenli ve kurumsal bir yapıya kavuşturmalıyız. Bölgeler arasındaki gelir ve gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için teşkilatımızın sunduğu iş birliği imkanlarından da azami ölçüde istifade etmeliyiz. Bu kapsamda ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik strateji belgesinin bir an önce imzalanmasında yarar görüyoruz. Ayrıca Türk Ortak Yatırım Fonu'nun kurulmasına önem veriyoruz." (HABER MERKZİ)

SIRADAKİ HABER