Çavuşoğlu'ndan 'NATO' açıklaması: Terör örgütlerine desteği kesmek zorundalar

Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin konuştu.

© AA
Çavuşoğlu'ndan 'NATO' açıklaması: Terör örgütlerine desteği kesmek zorundalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ'

"Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusuna ilişkin karşı olmamız terör örgütlerine yaptıkları destektendir. Bizim niye karşı çıktığımızı herkes biliyor, anlıyor. Heyetler Ankara'ya geldi, bu toplantıdan farklı kurumlardan arkadaşlarımız da vardı. İki ülkenin PKK, YPG başta olmak üzere, terör örgütlerine verdikleri destek, bilgiler bir kere daha paylaşıldı. Heyet bu belgeleri aldı, başkentlerine döndü, şimdi bu ülkelerden somut adımlar bekliyoruz. Türkiye'yi ikna ederiz gibi bir yaklaşım doğru olmaz, bizim beklentimiz yanlış bir beklenti değil. NATO'ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütlerine desteği kesmek zorundalar.

'SAVUNMA KISITLAMALARINI KALDIRMALARI GEREKİYOR'
Bizim talebimiz gayet meşru, açık ve net. Bu ülkeler teröre destek veriyor, ayrıca bize yönelik savunma kısıtlamalarını kaldırmaları gerekiyor. Umarım Finlandiya ve İsveç bizi gayet iyi anlamıştır. Biz her zaman diyalogdan yanayız, umarız bu beklentiler somut bir şekilde yerine gelir." (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 11:54
SIRADAKİ HABER