Çavuşoğlu: Rusya İdlib'de güvence verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de Türk gözlem noktalarının çatışma bölgesinde kalmasını değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Rusya, Suriye’de Esad rejiminin gözlem noktalarımıza saldırmayacağının garantisini verdi" diye konuştu.

© AA
Çavuşoğlu: Rusya İdlib'de güvence verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin İdlib vilayetindeki gerilim konusunda Rusya’nın Türkiye’ye güvence verdiğini söyledi. Buna göre Rusya, çatışma bölgesinin ortasında kalan Türk gözlem noktalarına saldırı düzenlenmeyeceğini garanti etti.

Çavuşoğlu, Norveç’in başkenti Oslo’yu ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Rusya, Suriye’de Esad rejiminin gözlem noktalarımıza saldırmayacağının garantisini verdi” diye konuştu. İdlib’deki saldırıların ‘Avrupa’ya yeni bir göç dalgası başlatabileceğini’ söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki askerlerin siyasi çözüm bulunması halinde çekebileceğini de ekledi. Çavuşoğlu, “Suriye’de siyasi bir çözüm bulunduğunda askeri birlikler ayrılabilir ancak şu an Şam rejimi siyasi bir çözüme inanmıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı, ABD’yle İran arasında kriz konusu olan petrol tankeri Adrian Darya’nın da Türkiye’ye değil Lübnan’a gittiğini açıkladı.

SIRADAKİ HABER