Çavuşoğlu sığınmacı toplantısında konuştu AB'nin daha sağlıklı işbirliği istediğini gördük

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da düzenlenen sığınmacı toplantısında konuştu. Avrupa Birliği heyetleriyle görüşen Çavuşoğlu, toplantıda Suriye ve göç konularının ele alındığını söyledi.

© AA
Çavuşoğlu sığınmacı toplantısında konuştu AB'nin daha sağlıklı işbirliği istediğini gördük

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da düzenlenen sığınmacı toplantısında konuştu. Avrupa Birliği heyetleriyle görüşen Çavuşoğlu, toplantıda Suriye ve göç konularının ele alındığını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, AB ülkelerinin göç konusunda daha sağlıklı işbirliği yapmak istediğini gördüğünü fakat verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi. 

Çavuşoğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle: 

“Diğer heyetlerle beraber göç konusu ve Türkiye AB ilişkilerini değerlendirdik. Fransa İçişleri Bakanı, dün Fransa'da dört polisin olduğu bir olay olduğu için gelemedi. Göç konusunda İçişleri Bakanımız bilgilendirme yaptı. Bu sorunun ne olduğunu, ne kadar göçmen olduğunu, geri dönüşler dahil tüm boyutlarıyla rakamlarla tüm bilgileri vermişti. Biz genel bir çerçevede göç konusunun insani bir konu olduğunu söyledik, AB’den de beklentilerimizi söyledik. Son zamanlarda Yunanistan adalarına geçişte küçük bir artış olduktan sonra Türkiye’ye yönelik mesnetsiz suçlamalar da oldu. O gün Macron’un Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ne hitap ederken Türkiye’yi suçlaması kabul edilebilir değil. Dolayısıyla böyle suçlamalar yerine bu sorunu birlikte nasıl çözmemiz lazım. Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor. 18 Mart 2016 mutabakat içindeki tüm unsurları da ele aldık. Bu sadece göçmen meselesi değil ki üyelik müzakereleriyle ilgili süreç var, vize serbestisi var. Kalan 5 şartı yerine getirmesi konusunda Cumhurbaşkanımızın genelgesi de yayımlandı. Meclis'te şu anda yargı reformu görüşülüyor. Terörle mücadelede beklentilerimiz var. Son zamanlarda Almanya, Fransa ve İngiltere'de PKK'ya yönelik bazı tedbirler alındı. İyi bir başlangıç ama yetersiz. 

Önümüzdeki süreçte diğer alanlarda da atılması gereken adımları samimi bir ortamda konuştuk. AB ile nasıl işbirliği yapmak istediğimizi açık bir şekilde söyledik. Verimli bir toplantı geçtiğini söyleyebiliriz.

Güvenli bölgenin oluşturulması şu anda ABD ile yaşadığımız süreç, oluştururken ve kendisini güvenli hissedebileceği yerlere Suriyeli göçmenlerin döndürülmesi ve dönerken de onlara verilecek hizmetler yani temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da neler yapmamız gerektiğini muhattaplarımıza anlattık. Şu ana kadar Suriye'ye dönen 360 binden fazla göçmene yine İdlib'deki Suriyelilere de birlikte yardım etmemiz gerektiğini hatırlattık. 18 Mart mutabakatında da bunların hepsi var. 

Sayın Merkel ve Macron bu konuda Türkiye ile daha sağlıklı işbirliği içinde olma arzusu içinde olduklarını  söyledi. Sözlerin tutulması gerekir" 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 11:23
SIRADAKİ HABER