Çavuşoğlu'yla görüşen Stoltenberg: 'İsveç ve Finlandiya’nın üyelik zamanı geldi

Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Dışişleri Başkanı Çavuşoğlu’yla görüşmesinden sonraki konuşmasında, “Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım” dedi.

© AA
Çavuşoğlu'yla görüşen Stoltenberg: 'İsveç ve Finlandiya’nın üyelik zamanı geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’ndeki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

AA’nın haberine göre Çavuşoğlu Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde, 28 Haziran’da Üçlü Muhtıranın imzalandığını hatırlatarak, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya tam üyelik için ‘atması gereken adımların olduğunu’ savunarak şöyle dedi:

"Esas olan olan, muhtırada yer alan unsurların uygulanması. Terörle mücadelede somut adımlar görmek istiyoruz."

Konuya ilişkin konuşan Stoltenberg de her üç ülke arasındaki anlaşmayı hatırlatarak, şöyle konuştu:

'BUNU TAMAMLAMAMIZ GEREKİYOR'

“Türkiye’nin önemli beklentileri var. Güvenlik endişelerinizi paylaşıyorum. İsveç ve Finlandiya uzun vadeli ortaklıklarını taahhüt ediyorlar. Her iki ülkenin de somut adımlarını memnuniyetle karşılıyorum. Kalıcı bir mekanizma oluşturulmuş oldu.

İsveç terör örgütlerine katılımı engellemek için yeni adımlar atıyor. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin endişelerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırlar. Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım. Bu zor zamanlarda bunu tamamlamamız gerekiyor.”

TAHIL ANLAŞMASI: 'MÜTEŞEKKİRİZ'

Stoltenberg, tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin ise, "Türkiye'nin tahıl anlaşmasının devamı için çabalarına müteşekkiriz" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, "Tahıl anlaşmasının 20 gün sonra uzatılması gerekiyor. Dünyanın buna ihtiyacı var" diye konuştu.

Stotenberg, "Anlaşma gıda fiyatları için büyük öneme sahip, Artan fiyatlar savaş sebebiyle ortaya çıkıyor. Bunun için Putin'in bu savaşa bir son vermesi gerekiyor." dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER