CHP'de olağanüstü MYK toplantısı sona erdi: Harekât, AK Parti yöneticileri tarafından koordine ediliyor

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Suriye'ye yapılan sınır ötesi harekât gündemi ile toplanan olağanüstü MYK toplantısı sona erdi.

© AA
CHP'de olağanüstü MYK toplantısı sona erdi: Harekât, AK Parti yöneticileri tarafından koordine ediliyor

 

CHP Merkez Yönetim Kurulu, olağanüstü toplandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç basına açıklamasında Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili konuştu, "Daha fazla kan akıtılmasının önüne geçilmelidir" ifadelerini kullandı.

 Sınır ötesi tezkereye onay veren CHP’den ‘TBMM neden bu harekat hakkında bilgilendirilmedi’ açıklaması yapıldı. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Barış Pınarı Harekatı nedeniyle bugün olağanüstü toplandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç basına açıklama yapıyor. Özkoç’un açıklamasından satır başları şöyle:
 
TBMM NEDEN BİLGİLENDİRİLMEDİ? Barış Pınarı Harekatı adı altında Suriye topraklarına bir harekat başlatıldı. Biz başından beri Suriye devletinin başında kim varsa onlarla görüşme yapılması gerektiğini vurguladık. Erdoğan önerilerimize kulak tıkadı, kendi bildiğini yaptı. Kendisinin fetih dediği bir harekatı başlattıktan sonra genel başkanları aradı. Birer ikişer dakikalık “giriyoruz” diye bilgi verdi. TBMM neden bu harekat hakkında bilgilendirilmedi. TBMM neden harekâtın bilgilendirilmenin dışında tutuldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP’li il başkanlığına haber veriyor. Böyle bir ciddiyetsizlik görülmemiştir. Kendisi BOP’un eş başkanıyım demiyor muydu? Ben ABD projesinin eş başkanıyım diyorsun, şimdi dert yanıyorsun.

ÖNLEM AL DİYORUZ: İdlib’de insanlık dramından kurtardık dediği bölgeler şimdi terör bölgesi. Oradaki gözetleme kulelerindeki askerlerimiz Rusya tarafından korunuyor. Biz diyoruz ki Suriye’de insanların yaşaması için politik önlemler al diyoruz. Erdoğan ne diyor bugünkü konuşmasında fetih diyor. Biz oraya huzur için gidiyoruz diyen devlet adamı nasıl olur da fetih der? Dünyada senin oradaki varlığını meşru gören bir ülke var mı? Filistin de dahil olarak soruyorum. ‘Huzur götürmeye geliyoruz’ diyorsun sen kendi ülkende huzur mu var? Trump Türkiye’ye hakaretler ediyor, emirler yağdırıyor. Benim bilgim dahilinde diyor, nereye kadar gideceğini biliyorum diyor. ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor. CHP olarak söylemimiz nettir. Biz itibarlı bir duruş sergileyebilmek için tavsiyemiz şudur; Suriye’nin meşru devletiyle derhal ilişkiye geçilmeli. Daha fazla kan akıtılmasının önüne geçilmelidir. Orada politik bir çözüm bulunmasının yolu budur. Ortadoğu’nun sorunları Ortadoğu’daki ülkelerle çözülür. Bir ABD’den bir Rusya’dan tokat yiyerek bu ülkenin dış politikası belirlenemez. Sen hiç kimseden büyük değilsin. ABD bağırıyor sana, senin ve AKP hükümetinin gıkı çıkmadı. Bir de üstüne sana hakaret eden, TC’yi küçük düşüren Trump’ı “Ülkesinde sıkıntılar var ondan yapıyor” diye savunuyorsun.

BOP ÖLDÜRDÜ SEN GÖRÜŞMÜYORSUN: BOP üç milyon kişinin ölümüne sebep oldu. Sen Suriye ile görüşmüyorsun, ABD ile görüşüyorsun. Biz elbette tezkereye evet dedik. O bölgedeki Mehmetçik vatan görevi yapıyor. Şimdi tam da Mehmetçik oradayken, diğer örgütler askerimize saldırırken tezkere geldi. TC’nin askeri oradaysa biz saldırılara karşı tezkereye evet deriz. Bu tezreke oradaki askeri, barışı korumak içindir. Yoksa senin fetih duygularını tatmin etmek, senin iç siyasi çıkarlarını korumak için değildir. CHP için söz konusu vatan ise gerisi tefarruattır. Biz yanlış dış politikalar doğrultusunda ordumuzun varlığı tehlikeye girerse ordumuzun arkasında durur, yanlış politikaları da kamuoyuyla paylaşırız. Emperyal güçlerin bütün yaptırımlarına karşıyız. Emperyal güçlerin dış politikayı belirlemesi kabul edilemez. Erdoğan konuşmasında birlikten bahsediyor. Nasıl bir birlik bu MHP ile kurulan. Mehmetçiğimiz orada canı ile uğraşıyor, Erdoğan burada oyuyla. Diyor ki ben burada Millet ittifakı’nı parçalayamazsam iktidarda kalamam. Tam da böyle bir günde bu açıklamayı yapması hezeyan içinde oluşunun itirafıdır. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 14:24
SIRADAKİ HABER