CHP'den ABD'nin yaptırım kararına tepki: S-400'lerin alımı, Türkiye'nin egemen kararıdır

CHP İstanbul Milletvekili Çeviköz, ABD'nin Türkiye'yi Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle hedef alan yaptırımlarına tepki göstererek "S-400'lerin alımı, Türkiye'nin egemen kararıdır; o nedenle yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz" dedi.

© AA
CHP'den ABD'nin yaptırım kararına tepki: S-400'lerin alımı, Türkiye'nin egemen kararıdır

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Ünal Çeviköz, ABD'nin S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle Türkiye'yi hedef alan yaptırım kararına tepki gösterdi.

Çeviköz, yaptığı açıklamada "Ülkemizin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin olarak ABD’nin yaptırım uygulama kararı almasını derin bir endişeyle karşılıyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz" diyerek "Söz konusu yaptırımların nedeni olan S-400’lerin alımı, Türkiye’nin egemen kararıdır; o nedenle yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 'NATO'nun en önemli ülkelerinden biri' olduğunu belirten Çeviköz, "Türkiye’nin savunmasını güçlendirmek için attığı adımların, içinde bulunduğumuz ittifakın da güçlendirilmesi için düşünülen bir tedbir olarak değerlendirilmesi beklenirdi. Türkiye S-400 sistemini satın almak zorunda kalmış ve tercihini de bu yönde kullanmıştır. Şimdi yapılması gereken 2.5 milyar dolarlık yatırım yapılan bu sistemin en kısa zamanda kullanılır hale getirilmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Çeviköz, "Türkiye'nin savunma sanayiine yönelik olarak alınan kararlar ise sadece Türkiye'yi etkilemekle kalmayacak, NATO’nun stratejik savunma yeteneklerine de olumsuz etkide bulunacak niteliktedir. Dolayısıyla bu karar, Türkiye özelinde, tüm NATO ülkelerini de ilgilendirmektedir" diye kaydetti.

'ABD, 40 yıldır bu yola başvurmadı'

ABD yönetiminin 40 yıldır yaptırım uygulamadığını ifade eden Çeviköz, "Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından 1975 yılında Türkiye'ye 3 yıl boyunca uyguladığı silah ambargosunun ardından 40 yıldır bu yola başvurmamıştır. Böyle bir yaptırım kararı almak yerine meselenin çözümü için diyalog yoluyla bir arayış içinde olunması beklenirdi" dedi.

Çeviköz, CHP olarak, bu krizin aşılması yönünde gösterilecek her türlü çabayı destekleyeceklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 08:57
SIRADAKİ HABER