CHP'den bakanların Genel Kurul’a katılmamasına tepki

ANKARA- CHP'li Özgür Özel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçeleri görüşmelerinde bakanların katılmaması halinde konuşma yapmayacaklarını söyledi. Muhalefetin tepkisi üzerine Bakanlar Genel Kurul’a geldi.

© AA
CHP'den bakanların Genel Kurul’a katılmamasına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçeleri hakkında Meclis Genel Kurulu’nda konuşmalar yaptı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, elindeki “2020 bütçesi kimin bütçesi? Esnaf perişan, çiftçi çaresiz, gençler işsiz” yazılı dövizi göstererek, 2020 yılı bütçesinin “Garibanın, fakirin, fukaranın bütçesi olmadığını; her zaman olduğu gibi fakirden alınıp zengine aktarılan bir bütçe olduğunu” söyledi. Girgin, “Kamusal bir hak olan elektrik ve ısınma için insanlar evlerinde battaniyeye sarılarak ısınmaya başlamışsa buna çare bulmak sizin göreviniz Sayın Bakan. ‘Doğal gaz fiyatları ucuz’ diyorsunuz, el insaf” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in enflasyon oranları ve döviz kurundaki değişimi gerekçe göstererek, doğal gaz ve elektrik fiyatlarının ucuz olduğu yönünde açıklamasını hatırlattı. Akın, “2004 yılında bir ailenin ortalama faturası 40 lirayken şu anda 180 lira. Şimdi buna bakarken, bu lafları söylerken şunu sormamız gerekmez mi, hangi emeklinin, çalışanın, memnun 40 lirası 180 lira oldu? Ayıptır, yazıktır, günahtır” diye konuştu.

ŞAHİN: İKTİDARIN SON BÜTÇESİ OLABİLİR

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden ruhsatlarıyla doğaya, ağaca karşı bir tutum sergilediğini, bunun kötü bir örneğinin yakın tarihte Kaz Dağları’nda yaşandığını söyledi. Şahin, daha önce bakanlığa yönelttiği bir soru önergesine gelen yanıtta, “Toplamda 155 firmaya 279 maden ruhsatı verildiği” bilgisinin paylaşıldığını aktardı. Şahin, “Bunun yaklaşık 115 tanesi arama, 164 tanesi işletme ruhsatı. İnanın Sayın Bakan, bu bir felaket bizim bölge için; çok yoğun sayıda madencilik faaliyetine izin vermiş bulunuyorsunuz” diye konuştu. Şahin, bu bütçenin iktidarın son bütçesi olabileceğini de ileri sürdü.

ÖZEL: BAKANLAR GELMEZSE KÜRSÜYE ÇIKMAYACAĞIZ

CHP Grubu adına konuşmalar devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel söz istedi. Bütçe görüşmeleri sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Genel Kurul salonunda bulunmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Özel, bakanların bulunmaması halinde CHP milletvekillerinin kürsüye çıkmayacaklarını bildirdi ve Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’dan birleşime ara vermesini talep etti.

Sancar da bakanların bütçe görüşmeleri sırasında Genel Kurul salonunda bulunması gerektiği görüşüne katıldığını ifade ederek, birleşime ara verdi. Aranın ardından Bakan Dönmez ve Bakan Selçuk’un komisyon sıralarında yer alması üzerine CHP Grubu adına milletvekilleri konuşmalarına devam etti.

SIRADAKİ HABER