CHP'den yılın ilk soru önergesi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu halde Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmeyen Binali Yıldırım hakkında soru önergesi verdi Önergede, Yıldırım’ın anayasayı ihlal ettiği belirtilerek, istifa çağrısı yapıldı.

© CHP
CHP'den yılın ilk soru önergesi

ANKARA- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının açıklanmasına rağmen TBMM Başkanlığından ayrılmamasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Binali Yıldırım’ın anayasayı ihlal ettiğini söyleyen Özel, Yıldırım’ı istifaya çağırdı.

Özel, Yıldırım’a, “Bu soru önergesindeki sorulara yanıt vermek yerine derhal istifa ederek fiili anayasa ihlaline son vermeyi ve demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Özgür Özel soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Bilindiği üzere Anayasa’nın 94’üncü maddesinin 6’ncı fıkrası, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları, siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine, görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar, Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar” hükmünü içermektedir.

29 Aralık 2018 günü İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan “31 Mart Yerel Seçimleri AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programı”na katılarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığınız ilan edildi.

Yine 30 Aralık 2018 günü Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Teşkilatı’nın toplantısına katıldınız.

Bu bağlamda,

1) 29 Aralık ve 30 Aralık günü katıldığınız toplantılar parti faaliyeti olduğuna göre ve 29 Aralık günü belediye başkan adaylığınız açıklandığına göre, bu iki toplantıya katılmanız, Anayasa’nın 94’üncü maddesini çiğnemek değil midir?

2) Seçimlerin eşit, adil ve şeffaf bir şekilde yapılması ilkesine karşın, Meclis Başkanlığı unvanını ve bu makamın getirdiği olanakları kullanarak, bir yerel seçim yarışına katılmak, bu ilkeyle bağdaşmakta mıdır?

3) TBMM Başkanlığı öncesi yürüttüğünüz Başbakanlık görevini tamamlarken, “Koltuk elimde kaldı” ifadesini kullanmıştınız. Meclis Başkanlığı koltuğu elinizden gitmesin diye mi böyle bir tavır içindesiniz?

4) Bu soru önergesindeki sorulara yanıt vermek yerine, derhal istifa ederek fiili anayasa ihlaline son vermeyi ve demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?

SIRADAKİ HABER