CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu Erdoğan seçilme süresini doldurdu, gidecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dönem seçilme süresini doldurduğunu

© AA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu Erdoğan seçilme süresini doldurdu, gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki dönem seçilme süresini doldurduğunu ve bir erken seçimin mevcut ekonomik durumda kritik bir duruma neden olacağını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Türk demokrasisi, Erdoğan'ın gidişini siyasetle çözer ve demokratik sınırlar dahilinde bu işi başarırsa çok büyük bir kazanıma sahip olmuş olacaktır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dönem seçilme süresini doldurduğunu ve Türk demokrasisinin Erdoğan’ın gidişini siyasetle çözerse büyük bir kazanıma sahip olacağını söyledi.

Yeniçağ gazetesinden Orhan Uğuroğlu’nun sorularını yanıtlayan Kuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde 14. ay da bitti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye yönetimi hanedan yönetimine döndü. Hanedan yönetimi uygulamalarıyla dünyaya alay konusu oluyor. Damadın bu işi beceremediği belli oldu.

Erken seçim olur mu?

Ekonomik sıkıntıların alabildiğine arttığı, işsizliğin felaket boyutlara yükseldiği bir dönemde seçimi dillendirmek de doğru değil. Gerçekten kritik bir dönemdeyiz.

Neden kritik dönem dediniz?

Durumun kritik olmasının bir gerekçesi de Erdoğan’ın süresini doldurmuş ve gidecek olması. Siz yazılarınızda sık sık yazıyorsunuz haklısınız Erdoğan, 2 dönem seçilme süresini doldurmuş durumda, ancak, sorun giderken çok maliyet ortaya çıkarmaması, çok fazla hasar oluşturmaması.

Bu kritik eşik nasıl aşılır?

Türk demokrasisi, Erdoğan’ın gidişini siyasetle çözer ve demokratik sınırlar dahilinde bu işi başarırsa çok büyük bir kazanıma sahip olmuş olacaktır… Devlet mekanizmasının çarklarının artık iyice yavaşladığını, kamu kurumlarının işlevlerini yitirdiğini, güçler ayrılığının, güçler birliğine döndüğünü görmemek mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sormuştunuz. Daha bir yılı dolmadan tartışılmaya başlandı, devlet mekanizması durma noktasına gelirdi. 17. yılın sonunda geldiğimiz noktada çok endişeliyiz. Ekonomi, iç ve dış politika ile devlet ve toplum hayatı AKP sürecinin sonuna gelindiğini gösteriyor.

Muhalefet Meclis’te erken seçim için AKP ve MHP’ye destek verirse bu Erdoğan’a da 3. kez yeniden aday olma şansı veriyor. Erken seçimi bu nedenle mi istemiyorsunuz?

Erdoğan rejimi sona eriyor ancak sorun, Erdoğan’a yeniden seçilme hakkı vermeden konuyu demokratik sınırlar içerisinde çözebilmekte…

SIRADAKİ HABER