CHP Grup Başkanvekili Altay'dan Erdoğan'ın "AKP'de FETÖ'cü varsa ispatlayın" sözlerine 'belgeli' yanıt

"Erdoğan'ın 2013'teki Fethullah Güven övgü konuşması var"

© AA
CHP Grup Başkanvekili Altay'dan Erdoğan'ın "AKP'de FETÖ'cü varsa ispatlayın" sözlerine 'belgeli' yanıt

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'FETÖ'nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın" ve "Haydi ispatlayın" sözlerine yanıt verdi. Altay, 15.06.2013 tarihinde Türk Telekom Arena İstanbul'da "Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e övgü ve davet konuşması"nı örnek gösterdi. 

Altay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasında Yurt Sulh Konseyi'ne ilişkin açıklamasına yanıt olarak da, "İşte bu meclis araştırma komisyonu raporunu kim basılmasını engellediyse kim bastırmadıysa siyasi ayak odur. Şimdi bu raporu kim ortadan kaldırdıysa siyasi ayak odur. Kim bu raporu çaldıysa siyasi ayak odur herhalde. Sayın Bahçeli, 26 Temmuz 2016’da kurulan 3 ay çalışan komisyonun raporu kim ortadan kaldırdıysa siyasi ayak odur. Keşke bu konuda Bahçeli ile Erdoğan bu konuda göz göze gelse. Bahçeli dese ki Erdoğan’a Yurtta Sulh Komisyonu üyeleri kim diyor sorsa. Bize bağırma, Erdoğan’a da bağırma, onun gözlerinin içine baksan yeter. Kim yönetiyor bu ülkeyi?" diye konuştu.

Altay'ın açıklamaları şöyle:

FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili tartışmalar belli ki bir süre daha sürecek. Erdoğan ve Bahçeli bu konuyla ilgili aslında kendileri birbirleriyle ters düşen açıklamalar yapmakla birlikte bu konuyla ilgili göz göze gelemiyorlar. Keşke Sayın Erdoğan’la Sayın Bahçeli FETÖ’nün siyasi ayağı ve Yurtta Sulh Konseyi konusunda bir bakışsalar, konuşmalarına gerek yok. Bir bakışsalar Sayın Bahçeli bizde haklı olarak bugüne kadar söylediği hususlarda Sayın Erdoğan’dan nasıl bir bakış alacak ben merak ediyorum. Her ikisi de bu siyasi ayakla ilgili ısrarını sürdürürken ısrar ettiği konunun tek ve meşru çözüm merciini de bu işine karıştırmayın diyor. ‘Efendim Meclis’in karıştırmayın!’ 15 Temmuz’da bir darbe olmuş, bu darbe millî egemenliğe yönelik bir darbe olmuş, parlamentoya yönelik bir darbe olmuş, bu darbenin bütün uzantıları tespit edilmiş ama siyasi uzantıları, merkezleriyle ilgili herkeste bir sessizlik, herkeste bu işin üstünü örtme çabası. Siyasi ayak yargı üzerinden açığa çıkacak olsa çoktan çıkardı. Metin İyidil kararında olduğu gibi Erdoğan’ın talimat vermesine de gerek kalmazdı, çıkardı. Demek ki siyasi ayak yargı yoluyla çıkamıyor. Akla şu geliyor; bu konuda da mı Sayın Erdoğan yargıya talimatlar verdi? Bilmiyoruz. TBMM bombalanmış, resmen bir darbe girişiminde bulunulmuş, 251 insanımız şehit olmuş ve buna Meclis’i karıştırmayın denebiliyor. Ama bu işe Meclis’i karıştırmayın demek bu ayağın ortaya çıkmasıyla ilgili olarak atalarımızın tabiriyle ipe un sermektir. Ve milletin aklıyla alay etmektir. Eğer Bahçeli bu konuda samimi ise biz meclis araştırma önergesi vermeyelim Bahçeli bu konuda Meclis’i çalıştırmaktan başka çarenin olmadığını bilmeli.
 
Bahçeli Yurtta Sulh Meclisi üyelerinin açıklansın diyor. E Sayın Bahçeli, FETÖ ile ilgili yüzlerce mahkemede yüzlerde davada, on binlerce sayfayı geçen tutanaklar yapıldı. Hiçbirinde Yurtta Sulh Meclisi yok. Sayın Bahçeli, bu konuyla ilgili olarak Erdoğan’a sorması gereken soruları bize soruyor. Bunu bilecek olan biz değiliz ama sayın Erdoğan’ın bir sözüne cevap vermemiz icap ediyor. ‘AKP Parti’de  ve MHP’de FETÖ’cüler var mı haydi ispatla.’ Şimdi ispatlayacak birkaç şey getirdim ama ben burada basit dört örnek vereceğim ama bu konuda 40 bin örnek buluruz. Biz buluruz da senin o talimat vermeye alışkın olduğun hâkimler savcılar bizim bulduğumuz kamuoyunda herkesin bildiği bu delillerle ilgili olarak harekete geçme konusunda senin gözünün içine bakıyor. Yanlış orada.

"(Erdoğan'a) FETÖ ile ilişkisi var diye görevden indirdiğin belediye başkanını neden yargıya teslim etmiyorsun?"

"FETÖ’nün her yere sızması mümkün."

"Metin İyidil’in EDOK’a atanmasında Erdoğan’ın imzası vardır."

Ayrıntılar geliyor...

SIRADAKİ HABER