CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yanıtladı: Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olursa CHP'nin yeni genel başkanı kim olacak?

“6’lı masanın cumhurbaşkanı adayına saygı duyacağız”

© AA
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yanıtladı: Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olursa CHP'nin yeni genel başkanı kim olacak?

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığına gösterilmesi durumunda CHP liderliğine kimin getirileceği sorusuna, “Genel Başkanımız eğer aday olur ve cumhurbaşkanlığı sürecine lider olarak katılırsa CHP’nin Genel Başkanı’nı her zamanki gibi CHP’nin kurultayları belirler” diye yanıt verdi.

“CHP böyle bir sürece girdiği zaman kongrelerini tamamlar, kurultaya hazırlığını yapar ve adaylar ortaya çıkar. Bugünden o adayların kim olacağı, kimlerin aday olma ihtimalinin olduğunu söylemek mümkün değil” diyen Özkoç, “O günkü siyasi konjonktüre göre de belirlenir. O gün geldiğinde kongre delegelerinin en çok teveccühünü alan aday CHP’nin genel başkanı olur ve biz de onunla birlikte yolumuzu yürümeye devam ederiz” diye konuştu.

TURKEN Vakfı

Engin Özkoç, Gerçek Gündem’den Elif Ünsal’ın sorularını yanıtladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği TURKEN Vakfı’na para transferine ilişkin AKP’nin topyekün savunmaya geçtiğine dikkat çeken Özkoç, “Biz bir şeyi merak ediyoruz; Türkiye’de “vakıflar” adı altında ciddi paralar toplanıyor. Bu vakıflarda ise nedense Tayyip Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşları ve ailesi bulunuyor. Biz de soruyoruz; neden diğer vakıflara milyonlarca dolar aktarılmıyor da bu vakıflara milyonlarca dolar aktarılıyor?” sorusunu yöneltti.

CHP yöneticileri olarak sürekli tehdit aldıklarını belirten Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun SADAT’a dikkat çekmekteki amacının toplumsal barışı bozacak girişimlere karşı iktidarı ve toplumu uyarmak olduğunu söyledi.

“6’lı masanın cumhurbaşkanı adayına saygı duyacağız”

Erken seçimi beklediğini fakat 2023 yılı öncesinde yapılacağına ihtimal vermediğini belirten Özkoç, 6 muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayına ilişkin olarak da, “Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı profili çizildi ve o profili karşılayan bir kişi de aday gösterilecek, biz de buna saygı duyacağız” değerlendirmesini yaptı.

Dezenformasyon yasası

Özkoç, AKP ve MHP’nin Meclis’e sunduğu dezenformasyon yasasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Orada en sakıncalı madde 29’uncu madde. Bir kere 29’uncu maddenin geriye çekilmesi ile ilgili ısrarlı takiplerimizi yapacağız. İletişim Başkanlığı’na haddinden fazla yetkiler tanınıyor. Bu yasa teklifi toplumsal ve siyasi muhalefeti tamamen ortadan kaldırmaya, kısıtlamaya, özellikle gençlerimizin seslerini yükseltmelerine engel olmaya, kendilerini ifade etmelerinin önüne geçmeye yönelik bir siyasi yasa teklifi. Bu siyasi yasa teklifinin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz ve kesinlikle ret oyu vereceğiz. Oradaki çok aşırı sakıncalı maddelerle ilgili ısrarlı şekilde Grup Başkanvekilleri ve Komisyon üyeleri ile görüşeceğiz. Bu maddelerin, yasa TBMM’de Genel Kurul gündemine gelmeden geri çekilmesi için çalışmalar yapacağız ve kamuoyunu bu konuda doğru bilgilendireceğiz.

Biz bunu engellemeye çalışacağız ama engelleyemedik diyelim, yasa 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Eğer seçim ocaktan itibaren 2-3 ay içinde yapılırsa bu yasayı çok fazla kullanmalarına fırsat olmadan iktidar ellerinden gidecek ve toplumsal muhalefetin yolunu tekrar biz açacağız.”

CHP MYK'da erken seçim için konuşulan 6 Kasım tarihi 

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun MYK toplantısında erken seçim için 6 Kasım tarihini verdiği iddiasına da değinen Özkoç, şöyle konuştu:

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, “6 Kasım” şeklinde gün vermez. Ancak Kasım’da seçim beklentisi sıklıkla konuşulan bir şey. Siyasetçilerin de kendi arasında konuştuğu bir konu ve hatta bugünkü MYK’da da “olur mu olmaz mı” diye gündeme geldi. Yani erken seçim, MYK gündeminde de tartışılan bir şey ki zaten erken seçim bizim talebimiz. Ama erken seçime de karar verecek bir kişi var o da Tayyip Erdoğan. Özetle Türkiye’de erken seçim için Kasım ayı senaryosu zaten konuşuluyor. Ama bana sorarsanız ben böyle bir erken seçim olmasına çok fazla ihtimal vermiyorum. Bence erken seçim senaryosu yılbaşından sonrası için konuşulabilir. Yine tam zamanında yapmayabilirler, 2 ay 3 ay önce yapılabilir.”

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.

SIRADAKİ HABER