CHP'li Altay: AK Parti tereyağı gibi eriyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, önümüzdeki seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın yeni bir ittifak oluşturacağının garantisi olmadığını belirterek "AK Parti tereyağı gibi eriyor. İlk seçimde de vatandaşlarımız bunun bedelini soracaklar" dedi. Altay darbe tartışmalarına ilişkin ise, "Türkiye'nin derdi darbe değil. Türkiye'nin geçim derdi var, darbe derdi yok. Türkiye'nin aş, iş, maske, hayat pahalılığı derdi var" diye konuştu.

© AA
CHP'li Altay: AK Parti tereyağı gibi eriyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın önümüzdeki seçimlerde de ittifak oluşturabileceğinin garantisi olmadığını ifade etti. Altay darbe tartışmalarına ilişkin, “Türkiye’nin derdi darbe değil. Türkiye’nin geçim derdi var, darbe derdi yok. Türkiye’nin aş, iş, maske, hayat pahalılığı derdi var” dedi.

Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında erken seçim tartışmalarına ilişkin “Cumhur İttifakı aslında milletin sırtında bir kamburdur, bir yüktür” diyerek önümüzdeki seçimlerde vatandaşın bunun bedelini sandıkta soracağını söyledi.

CHP’li Altay “AK Parti tereyağı gibi eriyor” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Son yapılan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ittifak budur. Ama yarın seçim olacak yani yarın derken biz bir an önce olsun istiyoruz Covid biter bitmez ama yani ben öyle istiyorum. Arzu ediyorum millet bu yükü fazla taşıyamaz. Bu hükümet bu Cumhur İttifakı aslında milletin sırtında bir kamburdur, bir yüktür. Lakin seçim ne zaman olur ona anayasada öngörülen karar verici merciler karar verecektir. Yarın seçim olacak; kim bilebilir siz Cumhur İttifakının yani AK Parti, MHP ittifakının bir sonraki seçimde de kesin olarak bu kombinasyonda seçime gireceğinin garantisi var mı? Yok. Buranın böyle gireceğinin garantisi var mı? Yok. Gün doğmadan neler doğar.

‘BU KADAR BEDELİN BİR VEBALİ OLSA GEREK’

Bakın AK Parti ikiz doğum yaptı. İki tane yeni parti var. Bunların Türk siyaset hayatındaki konumlanmaları, nereye gidecek hep beraber göreceğiz. Bildiğimiz tek bir şey var; AK Parti tereyağı gibi eriyor. İlk seçimde de vatandaşlarımız bunun bedelini soracaklar. Çok doğaldır, bedelin vebali olur. Yani bu kadar bedelin bir vebali olsa gerek. Vebalin adresi de sandıktır. Vebal sandıkta ödenecektir.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, “Türkiye’nin darbe gündemi yoktur” dediğini anımsatan Altay, Çelik’in bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “yandaş gazeteciler” ve “televizyonlarda Erdoğan’ı savunmak için çırpınan köşe yazarlarına” söylemesi gerektiğini ifade etti. Altay, “Türkiye’nin derdi darbe değil. Türkiye’nin geçim derdi var, darbe derdi yok. Türkiye’nin aş, iş, maske, hayat pahalılığı derdi var” dedi.

‘CARİ İŞLEMLER AÇIĞI 40 KAT ARTTI’

Altay, ekonomide çok kötü bir tabloyla karşı karşıya olduklarını belirterek, geçen yılın mart ayında 120 milyon dolar olan cari işlemler açığının, 2020 yılının mart ayında 40 kat artarak 4 milyar 923 milyon dolara yükseldiğini, bunun bir ekonomi için alarm olduğunu söyledi.

Bunun yaratacağı olumsuz tehdit ve tehlikelerle Türkiye’nin karşı karşıya olduğunu dile getiren Altay, korona virüsüyle mücadelenin elbette etkisinin olduğunu ancak Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelede yürüttüğü süreç dikkate alındığında, cari işlemler açığını 40 kat artıracak bir etkinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Altay, borç verme kapasitesine sahip ülkelerin artık dünyada bu meseleye bakışlarının sadece ekonomik olmadığını belirterek, “Elin oğlu burada demokrasi tıkır tıkır çalışıyor mu diye bakıyor. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, öngörülebilir bir ekonomik programı, sürdürülebilir bir kalkınma programı, modeli var mı diye bakıyor, sana ona göre borç veriyor.” dedi.

AVM’lerin açılmasına tepki gösteren ve Bilim Kurulunun müspet bir görüşü olmamasına rağmen AVM’lerin açıldığını söyleyen Altay, TBMM Genel Kurulu’nun çalışmamasına ise eleştirdi. Yaşanan sorunlara ilişin kanun tekliflerinin Meclis’te beklediğini anımsatan Altay, Covid-19 ile mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılmasına ilişkin kanun teklifinin bir an önce Meclis’te yasalaşmasının Covid-19 ile mücadelede emek sarf eden sağlık çalışanlarını motive edeceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmada kendisini, ekonomiyi ve gidişatı eleştiren herkesi “faşist zihniyet uzantısı” olarak nitelendirdiğini belirten Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer Erdoğan bir faşist zihniyet arıyorsa şuna baksın: Bir ülkede yargıçlar karar vermeden önce ‘acaba bu karar Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırır mı, hiddetlendirir mi, öfkelenir mi?’ diye düşünerek karar vermek durumuna gelmişse işte orada faşist zihniyet vardır. Bir ilin bütününde valiler ve kaymakamlar AK Parti milletvekillerinden daha fazla köyde, kasabada parti propagandası yapıyorsa işte Erdoğan, orada faşist zihniyet vardır.

Şu edepsizliğe bakın ya telekonferansla devletin valisi, AK Parti’nin o ilin il başkanı ve diğer bütün ilçe başkanlarıyla toplantı yapıyor. Erdoğan, faşist zihniyet işte orada. Perişan, yerle yeksan etmiş olsanız, demokrasimiz her şeye rağmen kanıyor olsa da var diyoruz. Senin valin, AK Parti ilçe başkanlıyla oturup Diyarbakır’ın bilmem hangi ilinin, hangi içesinin Kovid-19 ile mücadele programıyla ilgili sadece onlara bilgi veremez. O ilde başka partilerde var. Bu da bir demokrasi ayıbıdır. İşte bir faşist zihniyet aranıyorsa burada alası vardır.”
 
‘BÜTÜN BUNLARIN SORUMLUSU SENSİN’

Gazeteci, yazar ve siyasetçilerin bir yılı aşkın süre iddianame hazırlanmadan derdest edilip cezaevine koyulduğu ve yıllarca iddianamesi hazırlanmadan cezaevinde tutuldu yerde “faşist zihniyetin” olacağını vurgulayan Altay, “Seçilmiş belediye başkanlarını, yargı kararı olmaksızın, anayasadaki hükmün dışında görevlerinden alıp yerlerine kayyum atıyorsan faşist zihniyet işte orada Erdoğan. Bütün bunların sorumlusu sensin” diye konuştu.

Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazreti Mevlana’nın meşhur yedi öğüdünü okuması gerektiğini söyledi.

‘İTTİFAKIMIZIN BOYUTU BUDUR’

Basın mensuplarının İYİ Parti ve HDP arasındaki tartışmaya ilişkin soru üzerine Altay, siyasetin tartışma zemini olduğunu, böyle tartışmalardan kimsenin korkmaması gerektiğini ve demokrasi adına bundan kimseye zarar gelmeyeceğini söyledi.

İYİ Parti ile HDP arasındaki bu tartışmanın Türk siyasetinde bir kriz yaratacak noktaya geleceğine ihtimal vermediğini dile getiren Altay, iki parti arasındaki tartışmaya dışarıdan dahil olmanın da kendilerine yakışmayacağını kaydetti.

Millet İttifakı sorusu üzerine Altay, milletvekili seçimlerine ilişkin oy pusulasını göstererek, burada Cumhur İttifakı sütununda AK Parti ve MHP’nin, Millet İttifakı sütununda ise CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin bulunduğunu söyledi. “Bizim Millet İttifakı’mızın boyutu budur” diyen Altay, kendilerinin HDP seçmeninden de AK Parti seçmeninden de oy aldıklarını söyledi. (ANKA-AA)

SIRADAKİ HABER