CHP'li Altay, Milli Uzay Programı'nı eleştirdi: Bu bütçeyle Everest'e çıkarsınız

"'Ağam bizle eğlenir'; Erdoğan'ın ay hikayesi böyle bir hikayedir"

CHP'li Altay, Milli Uzay Programı'nı eleştirdi: Bu bütçeyle Everest'e çıkarsınız

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Milli Uzay Programı" ile bütçeden ayrılan rakamların örtüşmediğini belirterek, "Bu parayla Everest tepesine çıkarsınız" dedi.

Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan'ın başlattığı anayasa tartışmalarının "ekonomik çöküntüyü gizleme amacı" taşıdığını belirtirken "Milli Uzay Programı"nı, bütçeden ayrılan pay üzerinden şu sözlerle eleştirdi:

"Beyefendi Ay'a 2023'te sert, 2028'de yumuşak iniş yapacağını söyledi. 18 yılda uzay projeleri için 2 milyar harcanmış. 2021'de koyulan ödenek bir buçuk milyar, 2022'de 1.4 milyar, 2023'te 1.7 milyar lira koymuş. 4.5 milyar lira para koymuş. Bu parayla Everest tepesine çıkarsınız, daha yukarı çıkamazsınız. 'Ağam bizle eğlenir.' Erdoğan'ın ay hikayesi böyle bir hikayedir."

"Berberoğlu görevinin başına gelecek"
Engin Altay, bir soru üzerine de Enis Berberoğlu'nun dosyasının Meclis'e gelmesini beklediklerini söyledi.

Altay, "UYAP üzerinden Adalet Bakanlığı'na gönderdiğini biliyoruz. Adalet Bakanlığı bunu Cumhurbaşkanlığı Prensipler Dairesi'ne gönderecek. Daire, fezleke olarak Meclis'e gönderecek. Ayrıca mahkeme, Meclis'e de bir karar örneğini yolladı diye biliyoruz. Ne hikmetse PTT; ayçiçeği ve zeytinyağı sattığı için evraklar geç geliyor. Yarım saat öncesinde Meclis'e gelmiş değildi. Meclis Başkanı ile de telefon görüşmesi yaptım. Gelir gelmez Genel Kurul'da okunacak ve milletvekilimiz görevinin başına gelecek" dedi.

SIRADAKİ HABER