CHP'li Engin Altay: Erdoğan'ı oradan indirecek bir tank, top henüz icat edilmemiştir

Son günlerde yaşanan darbe tartışmalarına değinen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay şöyle konuştu: "Bundan sonra kimse ama kimse, ne asker ne sivil, kimse darbe yapmayı aklından bile geçirmesin. Recep Tayyip Erdoğan bir darbeyle oradan inmeyecektir, inemez. Böyle bir şeye tevessül edilirse Erdoğan’dan ve AK Parti’den önce Cumhuriyet Halk Partisi o girişim karşısında görevini yapar. Göğsünü siper eder. Seçilmiş Cumhurbaşkanını kimse oradan indiremez. Buna gücü yetecek bir tank, top henüz icat edilmemiştir."

AA
CHP'li Engin Altay: Erdoğan'ı oradan indirecek bir tank, top henüz icat edilmemiştir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında olası bir darbeye herkesten önce CHP’nin karşı duracağını söyledi. Koç, Osman Kavala’yla ilgili verilen gözaltı kararını da eleştirdi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Engin Koç darbe söylentileriyle ilgili şunları söyledi: “Bundan sonra kimse ama kimse, ne asker ne sivil, kimse darbe yapmayı aklından bile geçirmesin. Recep Tayyip Erdoğan bir darbeyle oradan inmeyecektir, inemez. Böyle bir şeye tevessül edilirse Erdoğan’dan ve AK Parti’den önce Cumhuriyet Halk Partisi o girişim karşısında görevini yapar. Göğsünü siper eder. Elbet Erdoğan oradan inecek. İnşallah çok kısa bir sürede yapılmasını beklediğim seçimlerde sandık marifetiyle Recep Tayyip Erdoğan oradan inecek. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin varlığında, Erdoğan’ı, daha doğrusu seçilmiş Cumhurbaşkanını kimse oradan indiremez. Buna gücü yetecek bir tank, top henüz icat edilmemiştir.”

Altay, Gezi Davası’nda verilen beraat kararlarının ardından Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen bir başka soruşturma kapsamında TCK’nin 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan verilen gözaltı kararıyla ilgili olarak da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nı eleştirdi.

Altay “Bu karar Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur” dedi. Altay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına hitaben, şöyle konuştu:

‘BİRAZ İNANDIRICI OL’

“Biraz inandırıcı ol. Bari bunu mahkemeden 2 gün önce yapsaydın. Bu mahkemeden beraat kararı çıkmasaydı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Osman Kavala’yı 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturmaya dahil edecek miydi etmeyecek miydi? Dahildiyse bugüne kadar bizim niye haberimiz yok? Dahildiyse bugüne kadar bu kapsamda hiç duruşma yapılmadı mı? Bundan sebep Kavala’yla ilgili alınmış bir tutuklama kararı var mı? Yok. Ama talimat var. Ne var? Bazı manevralarla beraat ettirildiler diyor. Kim diyor? Sayın Erdoğan diyor. Dün sözcüsü, mahkeme kararı demişti. Bugün Erdoğan manevra diyor. Bu mahkeme kararına manevra derseniz, ‘Ben de ileride bir gün HSYK Başkanvekili olurum’ umudunu taşıyan çok sayıda savcı harekete geçer. Ve bunu bir talimat gibi algılar. Nitekim öyle olmuştur. Sayın Kavala’nın gözaltı kararı Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur” şeklinde konuştu.

Gezi Parkı eylemleri hakkında konuşan Altay, “Bir vandal arıyorsak Gezi’de o da şudur. İçinde insanlar uyurken, içinde insanlar otururken çadırları yakanlar, o çadırların üstüne TOMA’ları, panzerleri, tankları sürdürenler, bu emri verenler vandaldır. Böyle bir Gezi sürecinde doğa ve çevre hassasiyetine, yeşil şehre duyarlı, düşünceyi ifade özgürlüğü amaçlı böyle barışçıl bir hareketi vandalizm diye ifade etmek, tarif etmek, Gezi döneminde yaşananları görmemek demektir” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER