CHP'li Özel'den Meclis Başkanı Şentop'a çağrı: Anayasa Profesörü Kaboğlu ile açık oturuma çıksın

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, parlamenter sistem için 'krallıkların yönetim şeklidir' demişti

© AA
CHP'li Özel'den Meclis Başkanı Şentop'a çağrı: Anayasa Profesörü Kaboğlu ile açık oturuma çıksın

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’nin 27’nci dönem ikinci yasama yılı değerlendirme toplantısında parlamenter sisteme ilişkin "Krallıkların, federasyonların yönetim şeklidir" ifadelerini kullanan Meclis Başkanı Mustafa Şentop'a tepki gösterdi. Özel, Şentop'u  Anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu ile açık oturuma davet etti. 

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP'li Özel'in Meclis Başkani geliri en yüksek olan 10 ülke ile milli geliri en düşük olan 10 ülkenin kıyaslamasını yapan Özel, “Milli geliri yüksek olan 10 ülkenin dokuzu parlamenter sistemle yönetiliyor. En düşük olan 10 ülkede ise parlamenter sistemle yönetilen yok. Bu veri bile Şentop’un açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını gösteriyor” dedi.

Meclis Başkanı Şentop’un yeni Anayasa’nın hazırlanma sürecinde etkin rol aldığını hatırlatan Özel, “Demokrasi parlamentolarının meşrutiyet ve monarşi parlamentolarından ayrılan iki önemli özelliği vardır. Bunun ilki kapısının sokağa açılma ilkesi ikincisi de kendiliğinden toplanma ilkesidir. Kapısı sokağa açılmayan, halkın erişemediği bir bahçenin içinde padişahın, şeyhin emrinde olan ve kendiliğinden toplanamayıp bir muktedirin çağrısıyla toplanan parlamentolar şekli parlamentolardır. Herhalde sayın başkanın parlamento diye incelediği örnekler bu tip yerler olsa gerek. TBMM’nin de son yıllarda böle bir hal aldığını söyleyebiliriz. Darbe girişimi bahane edilerek araçlar için konulan bariyerlere yenileri eklendi. Artık yayalar için de bariyer var” dedi.

"Akılla, bilimle bağdaşmayan cümleler"
Parlamentolar aracılığıyla yönetilen halkların refah düzeyinin üst seviyede olduğuna dikkati çeken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şu değerlendirmeleri yaptı:


“Parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkeler, son çıktıkları yıkıcı savaşlardan ya da kuruluşlarından bu yana darbe görmüyorlar. İnsan hakkı ihlali konusunda karneleri çok iyi, halkın yönetime katılımı konusunda tüm endekslerde en üstteler. Halkın halinden memnun olduğuyla ilgili tüm endeksler en üst düzeyde. Şentop, gerçeklikle de akılla da bilimle de dünya siyaset tarihiyle de bağdaşmayan cümleler kurmuş.”

SIRADAKİ HABER