CHP'li Özkoç: Şehitlerimize 'kelle' diyen kişi haysiyetsizdir, şerefsizdir, onursuzdur, vatan hainidir

"Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun lideridir, sen itibarsızlaştıran AKP'nin Genel Başkanısın"

© AA
CHP'li Özkoç: Şehitlerimize 'kelle' diyen kişi haysiyetsizdir, şerefsizdir, onursuzdur, vatan hainidir

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye politikasını eleştirenlere yönelik "Türkiye'nin bu tarihi mücadelesini fitneyle iftirayla lekelemeye çalışan kim olursa olsun haysiyetsizdir, şerefsizdir, alçaltır, haindir" sözlerinin ardından mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Bizim şehitlerimize, 'kelle' diyen kişi haysiyetsizdir, şerefsizdir, onursuzdur, vatan hainidir" dedi.

Erdoğan'ın AKP grup toplantısında Suriye politikasını eleştirenlere yönelik söylediği sözler sonrası CHP'den açıklama geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı neden oradaki teröristlerin hamiliğine soyundu?"

"İdlib'de cihatçı grupların ve terör örgütlerinin neden hamiliğine soyunduk ve bunun için neden şehit veriyoruz, konuşulmadı. İdlib'de PKK terör örgütü ve YPG olmadığı hâlde, Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı; İran, Suriye, Rusya ve Türkiye'nin birlikte olduğu mutabakatta neden oradaki teröristlerin hamiliğine soyundu, 'Onları ben silahsızlandırırım, sivil halktan ayrıştırırım gibi bir söz söyledi' konuşulmadı.

"Dünyanın her tarafından gelmiş, ne olduğu belli olmayan, IŞİD militanlarının cirit attığı İdlib'de Türk askeri neden şehit oluyor, konuşulmadı. Bununla ilgili, Türkiye'de vermiş olduğumuz şehitlerimizin haberi 27 Şubat'ta yankılandığı sırada, Türkiye Cumhuriyeti milletinin muhatabı neden Hatay Valisi oldu? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı yok muydu, konuşulmadı.

"Kimmiş Büyük Orta Doğu Projesi eş başkanı; Recep Tayyip Erdoğan"

"Bu Orta Doğu Savaşı, Amerikan emperyalizminin bir süreci başlatmasıyla oldu. Adına Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) dendi. ABD'nin kendi çıkarlarını koruyan, Orta Doğu'da istediği düzeni yaratmaya çalışan, Müslümanların kanını akıtmaya yönelik, dünyada Müslümanları bir tehdit ve terör örgütü olarak göstermeye çalışan, böylece bir düşman yaratarak ABD'yi yeni bir toprak işgaline, Orta Doğu'daki zenginliklere el atmasını sağlayan bir proje başlatıldı. Başkanı Amerika Birleşik Devletleri'ydi. Şimdi, eş başkanını ben size gösteriyorum. (Erdoğan'ın BOP eş başkanı olduğunu söylediği videoyu izletti)

"Kimmiş eş başkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. İslâm aleminde, ABD'nin emperyalist çıkarlarına uygun hareket eden ve Müslümanların katledilmesini sağlayan kişiye ne denir? Haysiyetsiz denir, onursuz denir, şerefsiz denir, hain denir. Kim bu? ABD'nin emperyalizmin işgalci kuvvetlerinin eş başkanı kimse, işte bu sıfatlar tam da onun üzerine oturuyor.

"Şehide 'kelle' diyen kişi haysiyetsiz, onursuz, şerefsiz kişidir"

"Bizim şehitlerimize, 'kelle' diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size. Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti'nde şerefsizdir, şehide kelle diyen kişi onursuzdur, şehide kelle diyen vatan hainidir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı olamaz, temsil edemez. Bu kişi kendi evladından, kendi çocuklarına bütün fonları oluşturup onların zenginleşmesine ve telefonlarda paraları sıfırlattığı çocuklarına bir tanesine bedelli, diğerine çürük raporu aldırıp milletin çocukları askere gidip şehit düşüp anaların bağrı yanarken konuşan o şehide 'kelle' diyen kişi haysiyetsiz kişidir, onursuz kişidir, şerefsiz kişidir.

"Manzarayı görüyorsunuz değil mi? Şehit cenazeleri daha kalkmamış..."

"Peki, şehitlerden sonra ne oluyor? Bir toplantı yapıyor. Bu kadar şehit vermişiz, vermeye devam ediyoruz. Orada hava kontrolü bizim elimizde değil onun için şehitlerimizi ve yaralılarımızı helikopterlerle getiremiyoruz. Kara araçlarıyla getirmek zorunda kalıyoruz. Onun bu tedbirsizliği, kumarı yüzünden, çocuklarımız yolda gelirken şehadet şerbetini içiyorlar. Ondan bir gün sonra, daha önceden eski milletvekilleriyle bir toplantısı varmış da, onu iptal edemezmiş de, onlarla bir araya geliyor. (Erdoğan'ın güldüğü videoyu izletti) Şu manzarayı görüyorsunuz değil mi? Şehit cenazeleri daha kalkmamış, şehit evlerinde haykırışlar dinmemiş, şehit haberleri gelmeye devam ediyor.

"Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun lideridir, sen itibarsızlaştıran AKP'nin Genel Başkanısın"

"Haysiyetsizliğin, şeytanlığın, şerefsizliğin ve onursuzluğun resmini görüyor musunuz? Türkiye'de şehitler gelirken, daha "Başınız sağ olsun" demeyen, evlatları için "Allah rahmet eylesin" demeyen kişi Trump'a akıl vermiş de, Putin'e akıl vermiş de, ekonomide şöyle yapmış da... O Trump sana mektup gönderdi, aptal yerine geçecek lügatlar kullandı. Sen o mektubu cebine aldın, Trump'ın yanına gittin. Sen Atatürk'ten bahsediyorsun. Atatürk kim, sen kimsin? Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun lideridir, sen Türkiye Cumhuriyeti'ni itibarsızlaştıran AKP'nin Genel Başkanısın. Atatürk eğer bugün olsaydı, ne o Trump o mektubu yazmaya cesaret edebilirdi ne de Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Türkiye'yi bu duruma düşürürdü. Atatürk bugün olsaydı, Suriye'de ne Mehmetçiğimiz şehit olurdu ne de o Saray'dan değil gelir Meclis'ten bu mücadeleyi yürütürdü."

SIRADAKİ HABER