CHP'li Taşcıer'den 'kadın üniversiteleri' tepkisi: Hamam mantığıyla üniversite açılmaz

"Dün pembe otobüs isteyen zihniyetin bugünkü hedefi pembe üniversitelerdir"

© ANKA
CHP'li Taşcıer'den 'kadın üniversiteleri' tepkisi: Hamam mantığıyla üniversite açılmaz

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer,  hükûmetin kurmayı planladığı ‘kadın üniversiteleri’ için, “Asla kabul etmiyoruz. Hamam mantığıyla üniversite açılmaz. Kadınlar toplumsal hayattan soyutlanmaya çalışılıyor.” dedi.

Gamze Taşcıer, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan, yalnızca kadınların gidebileceği üniversiteler kurulması planını yazılı bir açıklamayla eleştirdi. Taşcıer, Japonya’daki kadın üniversitelerini örnek gösteren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş üçüncü ülkesine gidip de sadece kadınların girebildiği ve geyşalık konusunda uzmanlık alanı olan üniversiteleri örnek almak akıl dışıdır. 80 yıl önce o günün koşullarında kurulmuş kadın üniversitelerini bugün Türkiye’de diriltmeye çalışmanın ardında karanlık bir zihin dünyası yatıyor.” eleştirisini yaptı.

“Bazılarının yeni söylemi 'O da karma üniversiteye gitmeseymiş' olacak"
Taşcıer, bu modelin Türkiye’de kadınları ikinci sınıf insan haline getirme hedefinin bir parçası olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Dün pembe otobüs isteyen zihniyetin bugünkü hedefi de pembe üniversitelerdir. Kadınlar için ‘bu saatte dışarıda ne işi vardı, tek başına otobüse binmeseydi, etek giymeseydi tecavüze uğramazdı, hamileyken sokağa çıkmasaydı’ diyen bu aklın asıl amacı, kadını toplumsal hayattan soyutlamaktır. Kadınlar şiddet gördüğünde piyasaya çıkan bazılarının yeni söylemi, ‘o da karma üniversiteye gitmeseymiş’ olacaktır.

“Kadınlar toplumsal hayattan soyutlanmaya çalışılıyor"
Adım adım kadınlar ayrıştırılıyor. Kadına yönelik şiddetin sorumlusu sanki kadınlarmış gibi bizi toplumdan dışlayarak, sorunun kaynağına yönelik hiçbir çözüm üretmeden sonuca çare arayışına girmektir bu.

Erdoğan hem yükseköğrenimde fırsat eşitliğinin sağlandığını söylüyor hem de kadınlar için özel üniversite kurmak istiyor. Hamam mantığıyla üniversite açılmaz. Kadınlar toplumsal hayattan soyutlanmaya çalışılıyor. Burada bir çelişki var. Bugün Türkiye’de kadınların eşit koşullarda üniversite eğitimi alması önünde bir engel mi var? Ama buradaki hedef başka. AKP iktidarının zihinsel arka planında, kadınları ikinci sınıf insan haline getirmek var. İstanbul Sözleşmesi’nden keyfi ve hukuksuzca çekilme kararı da bunun bir tezahürüydü.” (ANKA)

SIRADAKİ HABER