CHP Parti Meclisi olağanüstü toplanıyor

Toplantıda CHP’den ihraç edilen eski milletvekili Aylin Nazlıaka'nın dosyası da konuşulacak

© AA
CHP Parti Meclisi olağanüstü toplanıyor

CHP Parti Meclisi, bu ay ki ikinci toplantısını bugün gerçekleştirecek. Bu kez gündemde, ittifak düzenlemelerini içeren tüzük değişikliklerinin yönetmeliğe aktarılması olacak. Ayrıca toplantıda bir de parti içi af talepleri masaya yatırılacak.

4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde toplanan CHP Parti Meclisi bu kez olağanüstü toplanacak. Toplantının, başında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşma yapacak. Gündemde CHP Yönetmeliği’ne siyasi ittifak ilişkin yapılan tüzük değişikliklerinin eklenmesi olacak. Bu kapsamda; yüzde 15 olan merkez yoklaması yöntemiyle belirlenecek aday oranı; siyasi ittifak ya da erken seçim durumlarında dikkate alınmayacak. Bir kişi, iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemeyecek. Ön seçim ya da aday yoklamasına katılanlar, merkez adaylığı için başvuramayacak.

Ayrıca merkez yoklamasında gençlik kotası yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak.

Üye kayıtları da, genel sekreterlik yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı tarafından gerçekleştirilecek.

Gündemin bir diğer maddesi de parti içi af talepleri olacak. Meclis'teki odasından Atatürk resmini indirdiği iddiasıyla başlayan tartışma sonrası Mayıs 2016'da CHP’den ihraç edilen eski milletvekili Aylin Nazlıaka'nın dosyası da görüşülecek. Nazlıaka'nın affedilerek partiye dönmesi durumunda; kadın kollarında görev alabileceği konuşuluyor.

CHP’de bir yandan da kurultay hazırlıkları yapılıyor. 2020’de gerçekleştirecek olağan kurultayın takvimi eylül sonunda netleştirilecek. O açıklamadan kısa süre sonra da, il ve ilçelerdeki kongre süreçlerinin başlatılması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER