CHP: TBMM'yi Erdoğan bilgilendirmeli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Meclis'in olağanüstü toplanmamasının düşünülemeyeceğini söyledi ve "Ulusumuzu derin bir üzüntüye boğan bu meselede, TBMM’yi bilgilendirme görevinin, atanmış bakanlar yerine, seçilmiş sayın Erdoğan tarafından yapılması TBMM’nin manevi şahsiyetine saygının gereğidir" dedi. Öztrak, "Bu konuda sorulara cevap vermesi gereken makam hala sustuğundan, bugün de soru almayacağım" diyerek soru almadı.

© AA
CHP: TBMM'yi Erdoğan bilgilendirmeli

CHP, İdlib’de yaşananlarla ilgili Meclis’e atanmış bakanların değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgi vermesini istedi. CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki toplantısı sonrası Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak açıklama yaptı.
 
“Dün, yılın en kısa ayının en uzun gecesini yaşadık. Kalplerimizi ramazan ayına hazırlandığımız mübarek bir gecede, başta şehitlerimizin aileleri olmak üzere, milletimizin ocağına büyük bir ateş düştü. İdlib’de 33 Mehmetçiğimiz şehit oldu. 32 askerimizin de yaralandığı açıklandı. Allah’tan şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyoruz” diyerek sözlerine başlayan Öztrak, şöyle devam etti:

‘BİRLİK BÜTÜNLÜK İÇİNDE SIKINTILI SÜRECİ AŞMA GAYRETİ’

“Bugünkü toplantımızda dün akşam başladığımız değerlendirmeye devam ettik. TBMM’yi bu konuyu görüşmek üzere, kapalı oturumla toplantıya çağırma kararı almıştık. Bugün de grup başkanvekillerimiz, anayasamızın hükümleri doğrultusunda, TBMM’nin yarın saat 14.00’de olağanüstü toplanması ve konuyu kapalı bir oturumda görüşmek için TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Bu toplantı çağrımız, anayasamızdaki gerekçelere dayanmaktadır. Bu, birlik ve bütünlük içinde, yaşanan çok sıkıntılı süreci aşma gayretidir.”

TBMM BAŞKANI’NA ÇAĞRI

Sözcü Öztrak, Türk ordusunun TBMM’nin ordusu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Anayasamıza göre başkomutanlık, TBMM’nin manevi varlığından ayrılamaz. Onlarca şehidi varken, TBMM’nin buna sessiz kalarak, hızla olağanüstü toplanmaması düşünülemez. 2’nci olarak anayasamıza göre milli güvenliğin sağlanmasından ve silahlı kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından, TBMM’ye karşı cumhurbaşkanı sorumludur. Ulusumuzu derin bir üzüntüye boğan bu meselede, TBMM’yi bilgilendirme görevinin, atanmış bakanlar yerine, seçilmiş sayın Erdoğan tarafından yapılması TBMM’nin manevi şahsiyetine saygının gereğidir. Yine bu husus, ulusça birlik ve beraberliğimizin sağlanması bakımından son derece yararlı olacaktır. Bu nedenle sorumluluk makamı, bu bilgilendirmeyi kendisi yapmalıdır. Böyle bir toplantının, Meclis’in olağan takvimine uydurulması, yaşananları sıradanlaştırır. TBMM Başkanını Meclis’in hukukuna sahip çıkmaya, milletimizin iradesinin tecelligahı olan TBMM’de ortak aklı aramanın önünü açmaya davet ediyoruz. Bizim parti olarak tek beklentimiz budur.”

Öztrak, “Bu konuda sorulara cevap vermesi gereken makam hala sustuğundan, bugün de soru almayacağım” diyerek, soru almadı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER