CHP’li Kılıç: İzmir için çıkartılan 20 milyon TL ne oldu ?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, “İzmir Tarih Projesi” kapsamında çıkartılan 20 milyon TL’lik ödenekle ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

© TBMM
CHP’li Kılıç: İzmir için çıkartılan 20 milyon TL ne oldu ?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, “İzmir Tarih Projesi” çalışmalarına destek için çıkartılan ve mayıs ayında müjde olarak sunulan 20 milyon TL’lik ödeneğin gönderilmediği ve iptal edildiğine dair iddiaları yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması talep edilen önergede şu sorulara yer verildi.

“Hükümetin İzmir Tarih Projesi’ne destek vermek amacıyla Konak’ta bulunan Agora ve çevresinin yenilenmesi ve iyileştirilmesi için geçen yıl çıkardığı 20 milyon TL’lik ek ödeneğin tasarruf tedbirleri doğrultusunda gönderilmediği ve iptal edildiğine dair iddialar kamuoyunda gündeme gelmiştir.

Bu doğrultuda;

1-İzmir kentinin tarihine ışık tutacak, turizmine büyük değer katacak olan “İzmir Tarih Projesi” kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 20 milyon TL’lik kaynak aktardığı ancak bakanlığınızın söz konusu bütçeyi beklettiği ve İzmir Valiliği’ne aktarmadığı doğru mudur?

2- Halen devam eden İzmir Tarih Projesi için bugüne kadar gönderilen ödenek miktarı ne kadardır? Söz konusu projenin tamamlanması ve Agora için toplam ne kadar ödeneğe ihtiyaç bulunmaktadır?

3-Ülkemizde son 16 yılda kazı çalışmaları için yıllar itibarıyla ve toplam ne kadar ödenek ayrılmıştır? 2017 ve 2018 yıllarında kazı alanlarına ayrılan bütçenin ne kadarı kullanılmıştır?

4- Ülkemizde ve İzmir’de halen kaç sahada kazı çalışması yapılmaktadır? Bu kazı alanları için son 2 yılda ayrılan ödenek ne kadardır? Bu ödeneklerin ne kadarı gönderilmiş ve kullanılmıştır?

5- Ödenek gönderilmediği için veya ödenek yetersizliği nedeniyle kazı çalışması yapılamayan ya da çalışması durdurulan sahalar hangileridir?

SIRADAKİ HABER