CHP’li Torun’dan 'Soylu'ya: Hiç utanmıyor musun?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’li Çan Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılmasına tepki gösterdi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Hiç utanmıyor musun” diye sordu.

© AA
CHP’li Torun’dan 'Soylu'ya: Hiç utanmıyor musun?

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Muğla İl Başkanlığı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ankara’da meydana gelen sel felaketine atıfta bulunan Torun, “Bizim belediyelerimiz uçuk kaçık projelerle uğraşmıyor. Ankapark gibi 801 milyon doları çöp haline getirmiyor. 25 yıldır iktidardalar, alt yapıyı yapmamışlar, 3 yıllık iktidarımızı eleştiriyorlar. 25 yıldır neredeydiniz? Ankapark’a 801 milyon dolar para harcayacağınıza alt yapıya harcasaydınız. Bu zihniyet kötülükçü bir zihniyet” dedi.

Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonun 2023'te düşeceğine yönelik açıklamasına ise, “Hayatınız yalan. Kıpır kıpır bir bakan atadınız. İnansa inansa Erdoğan’ın sözlerine o inanır” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜK BİR TALANLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Muğla’nın da yüzde 60’ının madenlere ruhsatlandırıldığını belirten CHP’li Torun, “Büyük bir talanla karşı karşıyayız. Artık gözlerini rant bürümüş ve çılgınca, kontrolsüzce para kazanma uğruna geleceğimize ihanet etme projesi” dedi.

Geçtiğimiz yıl Muğla’nın 11 ilçesinde orman yangını çıktığını hatırlatan Torun, “Geçen yılki hataların yapılmamasını istiyoruz. Gereken her türlü tedbir alınsın, artık mazeret üretme yerine bunları yaşamayalım. Orman Genel Müdürlüğü’nde eksiklikler varken araçlarını da Cumhur İttifakı belediyelerine verdiklerini biliyoruz” diye konuştu.

‘ANKAPARK’A HARCAYACAĞINIZA, ALTYAPIYA HARCASAYRDINIZ’
Belediyelerin hakkı olan kaynakların “partizanca” kullanıldığını, CHP’li belediyelere “ötekileştirici muamele” yapıldığını söyleyen Torun, “İLBANK’tan bir teminat mektubunu almakta belediyelerimiz zorlanıyor. Muğla Büyükşehir Belediyemizin 63,5 milyon euro kredisi 2020 Aralık’tan beri Cumhurbaşkanı onayında bekliyor. Tek bir imza. Ama maalesef CHP’li belediye diye verilmiyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim belediyelerimiz uçuk kaçık projelerle uğraşmıyorlar. Öyle Ankapark gibi 801 milyon dolar parayı çöp haline getirmiyorlar. 25 yıldır iktidardalar, alt yapıyı yapmamışlar, 3 yıllık iktidarımızı eleştiriyorlar. 25 yıldır neredeydiniz? Ankapark’a 801 milyon dolar para harcayacağınıza Ankara’nın alt yapısına harcasaydınız. Şimdi olağanüstü bir durumla karşılaşınca hemen, ‘bunlar yapamadı, edemedi.’ Bu anlayış tamamen popülist bir anlayış, bu zihniyet kötülükçü bir zihniyet.”

SOYLU’YA TEPKİ: HİÇ UTANMIYOR MUSUN?
Çanakkele’nin Çan ilçesinde CHP’li Bülent Öz’ün belediye başkanlığından İçişleri Bakanlığı kararıyla uzaklaştırılmasına tepki gösteren CHP’li Torun, “Bir soruşturma devam ediyor. Bir sabah operasyonuyla aldınız karakolda tuttunuz hiçbir şey bulamadınız. Ardından elde bir belge yokken görevden uzaklaştırıyorsunuz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Niye? ‘Bakın CHP’li belediyelerde olumsuzluklar oluyor.’ Peki Ak Partili Şırnak Uludere ve Hilal belediye başkanları rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan hapis cezası aldı. Yargı kararı kesinleşti onu niye görevden almıyorsun? Suç işleri bakanı, o ismine, soy ismine yakışmayan insan, birini sağına birini sonula alıyorsun fotoğraf çektiriyorsun bir de utanmadan, sıkılmadan, arlanmadan. Bu ülkenin iç güvenliğinden sorumlu kişi, suç işlemiş insanlarla fotoğraf çektiriyor. Yalova Belediye Başkanımız yargı önünde aklanmış olmasına rağmen görevine iade edilmiyor. Ceyhan Belediye Başkanımız bir kumpasla, bir FETÖ taktiği ile montajla yapıldı ve buna da devletin görevlilerinin buna alet olduğu ispatlandı. Hiç utanmıyor musunuz, arlanmıyor musunuz? Nerede kaldı sizin adaletiniz? Ama bunların partisindeki isimler de sahte. Ne adaletleri var ne kalkınmaları var. İkisi de sahte. Ülkeyi de batırdılar, adaleti de yok ettiler.”

‘ERDOĞAN’A ANCAK NEBATİ İNANIR’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyona yönelik açıklamalarını eleştiren Torun, “Utanmadan şimdi diyorsunuz ki, ‘düzelteceğiz.’ Hayatınız yalan. Bir Bakan atadınız kıpır kıpır Bakan. İnansa inansa Erdoğan’ın sözlerine o inanır” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne diyordu 6 ay önce, ‘Şimdi uyuyun 6 ay sonra uyanın Türkiye çok farklı olacak.’ Sıkıntıdan uyuyamadık ama… 6 ay sonra geldiğimiz nokta; dolar 11 liraydı şimdi oldu 17 lira. Akaryakıt 11 liraydı şimdi oldu 28 lira. Enflasyon yüzde 36’ydı şimdi yüzde 73. Biz uyumadık ama büyük birçok travma ile karşı karşıya kaldık. Uyuyan nebati, uyuyan bu iktidar. Hiçbir hesapları tutmadı. Şimdi Erdoğan, yalanlarına yeni bir yalan ekledi. ‘2023 şubat-martta enflasyon düşecek’ diyor. Allah aşkına artık Türkiye üzerinde oyun oynamaktan vazgeç. Senin oyuncağın değil bu ülke. O Bakanı getirdin olmadı, bu Bakanı getirdin olmadı. Bakanları değiştirmekle olmaz, iktidar değişecek, Erdoğan değişecek bu ülke o zaman düzelecek.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER