Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ikinci 'siyasi cinayetler' dilekçesi; Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını talep etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “siyasi suikast” iddiaları ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında CHP Kılıçdaroğlu’nu ifadeye çağırmıştı.

© AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ikinci 'siyasi cinayetler' dilekçesi; Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını talep etti

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise başsavcılığa gönderdiği yanıtta “Konunun aydınlatılabilmesi için baskı ve tehdit söylemlerinin muhatabı konumundaki Recep Tayyip Erdoğan'ın beyanlarının alınması gerekli bulunmaktadır” ifadesini kullanmıştı. Yanıtta, Erdoğan’ın ifadesine başvurulmasının halinde Kılıçdaroğlu’nun da ifade vereceği vurgulanmıştı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan avukatı aracılığıyla siyasi cinayetler iddiaları hakkında tekrar dilekçe vererek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi cinayetler polemiği sonrası avukatı aracılığıyla ikinci kez yargıya başvurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla dilekçede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin ivediyle alınmasını talep etti.

HaberTürk'te yer alan habere göre; dilekçede "Kemal Kılıçdaroğlu bahsi geçen dilekçesinde siyasi cinayet iddialarının Cumhurbaşkanımızın bir kısım beyanlarına dayandığını iddia etmiş, bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın 15 Aralık 2018, 26 Mayıs 2021 ve 7 Ekim 2021 tarihli konuşmalarına değindikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuşmalardaki niyet ve yaklaşımlarına dair beyanlarının alınmasına müteakip kendisinin de gerekli beyan ve değerlendirmeleri Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak sunacağını ifade etmiştir" denildi.

Ayrıca dilekçede, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili sıfatını haiz olması hasebiyle ceza hukuku bağlamında kamu görevlisi de sayılmaktadır

Dolayısıyla bildiklerini, varsa elindeki belge ve delilleri herhangi bir şart ileri sürmeksizin yetkili makamlarla paylaşması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle 15 Ekim 2021 tarihli dilekçesinde bu yükümlülüğünü yerine getirmek için ileri sürdüğü koşulların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı aracılığıyla verdiği dilekçede CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bilgisine başvurulması için işlemlerin ivediyle yerine getirilmesi talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 11:07
SIRADAKİ HABER