Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır

Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil; biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var"

© AA
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin YPG'yi Rusya ve İran'a karşı desteklediğini savunarak, "YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türk askerinin Libya'dan çıkması gerektiğini söylemesine cevaben Kalın, "Biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var. Bu anlaşma sayesinde askerlerimiz oraya danışmanlık yapıyorlar. Türk askeri sadece askeri danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız"
Kalın, Paris'teki Libya konferansıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu toplantıda yabancı askerlerin çıkarılması konusu Türk askeriyle ilişkilendirilmeye çalışıldı, bundan rahatsızız. Biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var. Bu anlaşma sayesinde askerlerimiz oraya danışmanlık yapıyorlar. Türk askeri sadece askeri danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor."

Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil. Bizim birinci kaygımız Libya'nın toprak bütünlüğüdür. Müttefikler 'sayenizde çatışmaya denge geldi' diyor. 

Hafter'e 3 yıl içerisinde verilen ciddi silah gücü var. Hafter'deki silahlar geri alınmadı, şu anda bir yerlerde saklanıyor. İlerde Hafter'in bunları kullanmayacağının garantisi var mı. Önce Hafter ile konuşup Wagner'i oradan çıkarsınlar. Askerlerimizin paralı askerlerle bir tutulmasını reddediyoruz."

Türkiye ABD ilişkilerine de değinen Kalın şöyle devam etti:

"Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması haksız ve hukuksuz"
"Türkiye'nin programdan çıkarılması haksız ve hukuksuz. Orada 1.4 milyar dolarlık bir ödeme var. F-16 talebini diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Uzmanlar gidip geliyor, görüşmeler devam ediyor. 

Türkiye'yi dışarda bırakırsanız NATO ittifakı zarar görür. Hava savunma sistemi için alternatif bakmak en doğal hakkımız. 

Biz ABD ile de Rusya ile de iyi ilişkiler içersinde olmak istiyoruz. ABD ile anlaşamadığız noktalar var, anlaştığımız noktalar var. ABD'nin FETÖ konusunda PYD konusunda politikasını değiştirmesi gerekiyor."

Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'ya 'Tel Rıfat'taki YPG varlığını çıkarın' diyoruz"
"Suriye sahasında güvenlik sağladığımız geniş coğrafya var. 

Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bıraktı. Suriye'deki mevcut tablo sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Rejimin buradan aklanarak çıkmasını kabul etmeyiz. 

Rusya'ya 'Tel Rıfat'taki YPG varlığını çıkarın' diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye'nin gayreti sonucu engellendi. 

ABD, YPG'yi Rusya ve İran'a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır."

SIRADAKİ HABER